Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Eylül’de Yine Azaldı

Merkez Bankası’nın her ay yayımladığı rapora göre imalat sanayinin iş piyasasına dair genel güveni düşüş gösterdi.
Reel Kesim Güven Endeksi Eylül’de Yine Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımladı. İmalat sanayinde yer alan 1700’den fazla iş yerinden alınan yanıtlara göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Eylül’de bir önceki aya göre 0,5 puan artarak 105,1 seviyesine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 104,4 oldu.

Endeks Ağustos’ta mevsimsellikten arındırılmış olarak 0,3 puan azalırken, mevsimsellikten arındırılmamış olan (RKGE) 1,8 puan azalarak 105 seviyesinde gerçekleşmişti.

Eylül’de genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise önceki aya göre güçlendi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyirde zayıflık yaşandı.

Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ve gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise bir önceki aya kıyasla güçlendiği görüldü.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak yüzde 63,7 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 7,3’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 78,5‘e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.