Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASO Başkanı: Parasal Sıkılaşma Politikasından Beklenen Sonuç Alınmadı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, faiz artışına razı olmalarına rağmen, bugün itibarıyla enflasyonun düşmediğini ve yabancı sermayenin de gelmediğini söyledi.
ASO Başkanı: Parasal Sıkılaşma Politikasından Beklenen Sonuç Alınmadı
HABER GİRİŞ

Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Seyit Ardıç, ASO Nisan ayı Meclis toplantısında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ardıç, enflasyonun düşürülmesi ve belirsizliklerin giderilmesi için politika faiz artışına razı olduklarını ancak gelinen noktada enflasyonun düşmediği gibi yabancı sermayenin de gelmediğini söyledi.

Seyit Ardıç, ekonomik yapıda ortaya çıkan belirsizlikler nedeniyle sanayicinin üretim gücünün azaldığını belirterek, buna rağmen enflasyonun azaltılması için politika faizi artışına razı olduklarını ifade etti.

Parasal Sıkılaşma Mesajı

Parasal sıkılaştırma politikalarında beklenen sonuç alınamadığına vurgu yapan Ardıç, “Ekonomimiz mevcut durumda aynı anda hem yüksek faiz hem de yüksek enflasyon kıskacında kalmıştır. Bu süreç uluslararası piyasalarda rekabet gücümüzü aşındırmaktadır.” diye konuştu.

ASO Başkanı Ardıç, krediye ulaşım zorluğu yanı sıra ticari kredi kartı limitlerinin sınırlandırılmasının sanayicileri daha da zor durumda bıraktığını belirtti. Ticari kredi kartlarının enflasyon artırıcı bir etkiden daha ziyade arz tarafına katkısı olduğundan enflasyonu düşürücü bir etkiye sahip olduğunu savundu.

Krediye ulaşmanın zor olduğu bu dönemde, vergi borçlarının ertelenmesinin ya da taksitlendirilmesinin, reel sektörün üretime devam edebilmesi ve ayakta kalabilmesi için hayati öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Sanayicinin Vize Sorunu

Ardıç birçok sanayicinin vize alamadığını belirterek, ihracatta sıkıntı yaşandığını söyledi. Sanayicinin yeni pazarlara açılamadan, fuarlarda ürünü sergileyemeyip pazarlayamadan bu hedefe nasıl ulaşmasının beklendiğini kaydeden Ardıç, “Artık vize sorunumuz finansman sorununun çok daha önüne geçti” açıklamasında bulundu.

‘Yüksek Faiz Yabancı Sermayeyi Çekmiyor’

Ardıç, Merkez Bankası tarafından uygulanan yüksek faiz seviyesinin yabancı sermayeyi çekmediği gibi enflasyon dinamikleri üzerinde de olumsuz bir etkiye neden olduğunu öne sürdü. İstikrarlı kur ve düşük enflasyon ortamının oluşmasının uzun vadeli yabancı sermaye girişleri için kritik önem taşıdığının altını çizdi.

İşsizliğin tek haneye gelmesinin önemine vurgu yapan Ardıç, buna karşılık üretilen beşeri sermayenin doğru kullanılamadığını, Türkiye’nin üniversiteye gidilmeyince cahil kalınacağına inanan tek ülke olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.