Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuda Tasarruf Çıkmazı: Gideri Yüzde 142 Artan Personel Ne Olacak?

Kemer sıkan sadece asgari ücretli ve emekli oldu. Kamudaki araba sevdası sürerken, ekonomi yönetiminin saf dışında tuttuğu personel giderleri sessizce büyüyor.
Kamuda Tasarruf Çıkmazı: Gideri Yüzde 142 Artan Personel Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Geçen yıl göreve geldikten sonra mali sıkılaşma mesajı veren ve sadece vatandaş için değil, kamu için de tasarruf gerekliliğine odaklanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, planını devreye sokmakta güçlük yaşıyor.

Geçen yılın Temmuz ayında paylaşılan tasarruf genelgesi sonrası kamuda harcama ilginç bir şekilde fırladı. Şimşek’in tasarruf talimatı sonrası kamuda 6 kat daha fazla taşıt alındı.

Kamudaki araba sevdası büyük eleştirilere konu olurken, Bakan Şimşek’in hedef aldığı bir diğer mesele personel giderleri oldu.

Önceki ay kamuya zaruri olmadığı sürece personel alımı yapılmayacağı açıklamasını yapan Bakan Şimşek’in bu hamlesi istihdam için soru işareti yaratırken, Prof. Dr. Şenol Babuşcu konuyu ele aldı.

Ünlü akademisyen, 10 Haber’de yayınlanan “Bütçenin yeni kara deliği: Personel giderleri” başlıklı yazısında, ekonomik çöküşün kamu dışında ücretli çalışan ve emeklilerin sırtına yüklendiğini ancak devletin kendi çalışanlarını çöküşün dışında tutmaya çabaladığını savundu.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücretten esirgenen maaş zammının Temmuz ayında kamu personeline verileceği notunu düşerek, hem çalışan sayısı hem de gider kalemi artan personellerin bütçede yarattığı deliği gözler önüne serdi.

Babuşcu, “2023 yılında kamunun personel giderlerindeki artış oranı yıllık yüzde 139. 2023’teki bu yüksek artış oranı 2024’te de devam ediyor. Nitekim Mart 2024 sonu ile Mart 2023 sonu personel giderleri rakamlarını karşılaştırdığımızda artış oranı yüzde 142” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın