Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Tasarrufundan Sonra Kamuda Harcama Fırladı

Bakan Şimşek, mali sıkılaşmanın sadece vatandaş için değil, kamu için de geçerli olduğunu savunurken, tasarruf genelgesi harcamaları daha da artırdı.
Şimşek’in Tasarrufundan Sonra Kamuda Harcama Fırladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, kamuda tasarruf tedbirlerine büyük önem verdiği ve makam araçlarını ajandasına aldığı haberleri, kemer sıkan vatandaşa verilse de uygulamada durum tam tersi oldu.

Lüks ve itibara uzun yıllardır önem veren kamunun araba sevdası son bulmadı. Sadece dört ayda makam araçlarına 1,5 milyar TL’lik harcama yapıldı.

Birgün gazetesinin haberine göre Bakan Şimşek’in göreve geldikten sonra yürürlüğe koyduğu tasarruf genelgesi sözde kaldı.

Genelgenin geçen yıl yürürlüğe girdiği Ağustos ayından, Aralık sonuna kadar 1,5 milyar TL’lik taşıt satın alındı.

Geçen yılın bütçe gerçekleşme verilerine göre taşıt alımı için harcanan para, Bakan Şimşek’in kurumlara gönderdiği tasarruf yazısından sonra daha da arttı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Ocak-Temmuz 2023 döneminde 255 milyon 38 bin TL’lik kara taşıtı satın alınırken, Ağustos-Aralık 2023 döneminde ise bu rakam 1 milyar 540 milyon 115 bin TL’ye çıktı.


Tasarruf genelgesi gelmeden bir ay önce taşıt alımı için harcanan para 84,6 milyon TL olurken, genelgenin getirildiği Ağustos ayında ise rakam 175,6 milyon TL’ye fırladı.

Kamuda taşıt alımı için genel bütçeden yapılan harcama aylara göre artarak; Eylül’de 241 milyon 461 bin TL, Ekim’de 355 milyon 101 bin TL, Kasım’da 137 milyon 106 bin TL ve Aralık’ta 630 milyon 812 bin TL oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.