Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Faiz Kararı Öncesi İlk Çeyrek Büyüme Raporu Açıklandı

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte ne oranda büyüdüğünü gösteren rapor paylaşıldı. Gelen veriler FED'in gelecek haftaki faiz kararı öncesi büyük öneme sahip. Detaylar geliyor...
ABD’de Faiz Kararı Öncesi İlk Çeyrek Büyüme Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu hafta takip edilecek başlıca verilerden biri olan ABD’nin büyüme rakamları açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından dünyanın en büyük ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 ile beklentinin altında büyüdü.

Analistlerin beklentisi büyümenin yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Rakamlar geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 3,4’lük büyümeyi takip ediyor. Son büyüme raporu, Federal Rezerv’in alacağı faiz kararına sayılı günler kala açıklandı.

ABD çeyreklik büyüme rakamları
Kaynak: BEA

FED’in 1 Mayıs’ta yapacağı toplantıda yüksek ihtimalle faiz oranlarını sabit bırakması bekleniyor. Dördüncü çeyreğe kıyasla, ilk çeyrekte reel GSYİH’deki yavaşlama, temel olarak tüketici harcamaları, ihracat, eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki yavaşlamaları ve federal hükümet harcamalarındaki gerilemeyi yansıtıyor. Bu hareketler, konut sabit yatırımlarındaki hızlanmayla kısmen dengelendi ve ithalat hızlandı.

Tüketici harcamalarındaki artış, kısmen mallardaki düşüşle dengelenen hizmetlerdeki artışı yansıttı. Hizmetlerdeki artış öncelikle sağlık hizmetlerinin yanı sıra finansal hizmetler ve sigortadaki artışları da yansıtırken, mal grubundaki düşüş, öncelikle motorlu taşıtlar ve parçalarının yanı sıra benzin ve diğer enerji mallarındaki düşüşlerden kaynaklandı.

Son büyüme rakamları FED’in faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki baskılayıcı etkisini gözler önüne seriyor. Tahminler bu yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinin yapılacağı yönünde olsa da, FED yetkililerinden gelen açıklamalar, enflasyondaki düşüş ikna edici olana kadar oranların yüksek tutulacağına işaret etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın