Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararı Yabancı Basında Geniş Yankı Buldu

Merkez Bankası tarafından bugün alınan faiz kararının ardından, yabancı basın değerlendirmelerini paylaştı. Ayrıntılar geliyor...
TCMB’nin Faiz Kararı Yabancı Basında Geniş Yankı Buldu
HABER GİRİŞ

Bu haftanın beklenen kararı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklandı. Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel hareket etti ve politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Bu karar yabancı basında da yankı buldu.

ABD’li finans ajansı Bloomberg, Türkiye’nin yüzde 70’e yaklaşan enflasyon zirvesi öncesinde faiz artışlarını durdurduğunu belirterek, Merkez Bankası’nın geçen ayki sürpriz kararının ardından bu ay faizleri değiştirmediği kaydedildi.

Bloomberg Sıkılaşma Bekliyor

Haberde Merkez Bankası’nın geçen yılın Haziran ayında agresif sıkılaştırma kampanyasına başlamasından bu yana ikinci kez faiz artışını pas geçtiği bilgisi verildi. Bloomberg ekonomistleri Ziad Daoud ve Selva Bahar Baziki ise TCMB’nin Nisan toplantısında faiz oranlarını sabit bıraktığını ancak kendilerinin borçlanma maliyetlerinin artmasını beklediğini belirtti.

Bunun politika faizinin yükseltilmesi ile değil, kredilere erişimin kısıtlanarak ve likidite arayan bankaların daha yüksek bir fiyat ödemeye zorlanması ile gerçekleşeceğini dile getirdiler.

Reuters’ten Hayat Pahalılığı Vurgusu

İngiliz haber ajansı Reuters, TCMB son faiz artırımından bu yana finansal koşullarda büyük bir sıkılaşma olduğunu gerekçe göstererek faizleri beklendiği gibi yüzde 50’de sabit tuttuğunu yazdı.

GCM Yatırım Banner

Haberde, Türkler için yıllardır süren hayat pahalılığı krizinin geçen yıl haziranda daha ortodoks bir ekonomik programa doğru U dönüşüyle başlayan parasal sıkılaştırma döngüsü nedeniyle yılın ikinci yarısında hafiflemeye başlaması bekleniyor” ifadeleri yer aldı.

WSJ: Artış Serisinin Sonuna Gelindi

Wall Street Journal, enflasyonist baskıların devam etmesine rağmen TCMB’nin gösterge faiz oranını değiştirmeyerek son dönemdeki artış serisinin sona erdiğinin sinyalini verdiğine dikkat çekti.

Gazetenin haberinde, Türkiye ekonomisinin sıcak kalmaya devam ettiği ve enflasyon baskılarının güçlü kaldığı ifadeleri yer aldı. Bunun faizlerin yakın zamanda düşürülmeyeceğini gösterdiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.