Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa için İyi Haber! Mevduat Sahneden Ayrılabilir

Türkiye'nin ekonomik dinamiklerinde mevduat faizi stopajında beklenen değişiklikler, yatırımcıların ve ekonomi uzmanlarının dikkatini çekti. Ayrıntılar haberde;
Borsa için İyi Haber! Mevduat Sahneden Ayrılabilir
HABER GİRİŞ

Prof. Dr. Şenol Babuşcu resmi X hesabı üzerinden gece saatlerinde mevduat faiz gelirlerine yönelik yeni düzenlemenin yolda olduğunu söyleyerek, mevduat faiz gelirinden alınan gelir vergisi stopajının yüzde 5’den yüzde 15’e yükseleceğini ileri sürmüştü.

Hürriyet bugünkü haberiyle Türk lirası mevduatlar için getirilen ve uzun süredir yürürlükte olan gelir vergisi stopajına ilişkin düzenlemenin 30 Nisan 2024’te sona ereceğini bildirdi.

Haberde bu tarihe kadar açıklan hesaplara yönelik stopaj oranının yüzde 5 olarak devam edeceği, sonrasında ise düzenleme uzatılmazsa stopaj oranının yüzde 15’e çıkabileceği öngörüldü.

Bu kapsamda 30 Nisan’a kadar olan mevduatlarda gelir vergisi stopaj oranı 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 5, 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 3 ve 1 yıldan fazla olan vadelerde ise yüzde 0 olarak uygulanacak.

Eğer söz konusu uygulamada bir değişiklik yapılmazsa 1 Mayıs itibarıyla tüm vadelerde gelir vergisi stopaj oranı yüzde 15’e çıkacak. Böylece mevduat hesaplarında enflasyon etkisi daha belirgin olarak hissedilecek.

GCM Yatırım Banner

1 Mayıs itibarıyla mevduat faiz gelirinden alınan gelir vergisi stopajının yüzde 15’e yükseltildiği senaryo hayata geçirilirse, mevduat hesapları cazibesini kaybedecek.

Mevduat faizlerine ilişkin cazibenin kaybedilmesi ise borsanın yeniden ön plana çıkmasını sağlayabilir. Ancak yapılacak düzenlemeyle Türk lirasına olan güven ve liralaşma stratejisi kapsamında stopaj oranlarının avantajını sürdüreceği tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.