Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Beyaz Et İhracatını Yasaklayabilir

Ticaret Bakanlığı’nın son günlerde artan beyaz et fiyatları nedeniyle yeni önlem alma hazırlığında olduğu iddia edildi. Ayrıntılar geliyor...
Ticaret Bakanlığı Beyaz Et İhracatını Yasaklayabilir
HABER GİRİŞ

Son günlerde beyaz et fiyatlarındaki artış karşısında, Ticaret Bakanlığı’nın harekete geçeceği iddia edildi. Bakanlığın son beş ayda sürekli artan beyaz et fiyatlarına karşı çalışma başlattığı belirtiliyor.

Fiyat artışlarının önüne geçilmesi amacıyla beyaz et ihracatının yasaklanması gündemde. Böylece iç piyasadaki arzın artırılması amaçlanıyor. Sektör temsilcileri, kırmızı et ücretini karşılayamayanların beyaz ete yöneldiğini bunun da son zamanlardaki fiyat artışında etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Son rakamlara göre İstanbul’da kırmızı etin kilosu 600 lira, antrikot ise 700 lirayı buldu. Artan kırmızı et fiyatları nedeniyle vatandaşların beyaz ete yönelmesine neden olduğu belirtiliyor.

İstanbul Kasaplar Odası üyesi Veysel Günal, konuyla ilgili açıklamasında, “Yaz sezonu mangal sezonu derken maalesef bugün kanat 200 lira bandını geçti. Vatandaşın en doyurucu maddesi tavuk olduğu için, tavuğun yanı sıra ete de çok zam yapıldığı için vatandaş tavuğa yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın bu dönemde en çok tercih ettiği şeyin beyaz et yani tavuk olduğunu belirten Günal, “Maalesef bayram üstü tavuk bulunamadı. Tavukçular da bunu bir fırsata mı çevirdi diyelim, yoksa bu 300-500 bin bandında kesim yapılırken neden fiyat bandı düşürüldü?” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Tavuk etinde son 5 ayda yüzde 200’lük fiyat artışı olduğunu ve beyaz et tedarikinde sıkıntı yaşadıklarının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.