Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuda Tasarruf için Harekete Geçildi: Araçlar Satışta!

Bakan Şimşek tarafından verilen talimat ile kamuda tasarruf için araçlar satışa çıkarıldı. Bu araçlara yenilerinin ekleneceği belirtildi.
Kamuda Tasarruf için Harekete Geçildi: Araçlar Satışta!
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminde sıkılaşma politikasına geçilmesi ile beraber, kamuda tasarruf önlemleri için harekete geçiliyor. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre kamuda tasarruf tedbirleri makam araçlarının tasfiye edilmesi ile başlıyor. Habere göre kamu kurumlarına kayıtlı tüm araçların envanteri çıkarılarak, tasfiye olması gerekenlerin listesi hazırlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen talimat ile kamu kurumlarında kullanılan 500 araç satışa çıkarıldı. Buna ek olarak 1.000 araçlık daha tasfiye listesinin hazırlandığı öğrenildi.

Bu satışlardan uygulanacak gelirin hazineye aktarılacağı belirtilirken, yeni araç alımı ve kiralama için daha katı tedbirlerin uygulanacağı aktarıldı. Güvenlik ve sağlık alanında kullanılanlar hariç, kamudaki taşıt sayısının artışı engellenecek.

Kısıtlamanın makam araçlarını da kapsaması bekleniyor. Bu araçları kullanacak kadroların yeniden belirleneceği belirtildi. Bakanlık verilerine göre kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet taşıt bulunuyor.

Tasarruf tedbirleri tarafından kamu personelinin kullandığı zorunlu olmayan servis araçlarının da iptal edilmesi bekleniyor. Bunun yerine personele ulaşım kartı verilmesi planlanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.