Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Fiyatları Şubat’ta Ne Oldu? TCMB Açıkladı

TCMB, konut piyasasındaki mevcut durumu anlamak ve gelecekteki trendleri tahmin etmek için önemli bir veri olarak kabul edilen konut fiyat endeksini açıkladı. Detaylar haberde;
Konut Fiyatları Şubat’ta Ne Oldu? TCMB Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konut fiyatlarındaki Şubat ayındaki genel eğilimi gösteren endeks açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından aylık olarak açıklanan konut fiyat endeksi Şubat’ta yıllık bazda yüzde 58,3, aylık bazda ise yüzde 2,2 yükseldi.

Merkez Bankası’nın raporuna göre reel konut fiyat endeksi yüzde 5,1 oranında artış gösterdi. Türkiye’de konut fiyatları yıllık bazda yüzde 58,3 oranında artarak 1216 seviyesinde kaydedildi. Metrekare fiyatı ise 31 bin 364,5 lira oldu.

Geçen ay açıklanan Ocak raporunda konut fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 68, aylık bazda ise yüzde 2,3 artış göstermişti.

TCMB Konut Fiyat Endeksi Tablosu
KAYNAK: TCMB

TCMB verilerine göre İstanbul’da konut fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 45,6, aylık bazda yüzde 1,5 oranında arttı. Yıllık bazda 1005,4 seviyesinde kaydedilen İstanbul’daki konut fiyat endeksine göre birim fiyat ise Şubat’ta 45420,7 lira oldu.

Ankara’da ise konut fiyatları Şubat’ta aylık bazda yüzde 2 oranında yükseldi. Yıllık bazda ise yüzde 72,9 oranında artarak 1274,2 seviyesine ulaştı. Ankara’da metrekare birim fiyatı ise Şubat’ta 24 bin 918,8 lira oldu.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan verilere göre söz konusu dönemde İzmir’de konut fiyat endeksi aylık bazda yüzde 1,6 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 57,4 oranında artarak 1259,9 seviyesini gördü. Metrekare birim fiyatı 36 bin 65,4 lira seviyesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.