Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut için En Ucuz Kredi Dudak Uçuklattı

Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı faiz toplantısı öncesi gözler bankaların kredi oranlarına çevrildi. Konut kredisinde en ucuz ve en pahalı seçenekler haberde;
Konut için En Ucuz Kredi Dudak Uçuklattı
HABER GİRİŞ

Mart ayında 500 baz puanlık sürpriz faiz artırımı sonrası bu hafta Perşembe günü düzenleyeceği toplantıdan çıkacak yeni politika faizi kararına hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncesinde gözler bankalara çevrildi.

Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısını bekleyemeyen bankaların mevduat hesaplarda uyguladığı faiz oranlarını yükseltmesi üzerine akıllara tüketici kredileri geldi.

Özellikle konut kredilerinde güncel faiz oranları yatırımcıların yakın takibe aldığı konulardan oldu. Kredi musluklarını kapalı tutan bankaların konut kredisinde verdiği en yüksek yutar 1 milyon TL olarak göze çarparken, geri ödemede tutar çok büyük olmaya devam etti.

5 yıllık geri ödeme planında 1 milyon TL’lik konut kredisinde geri ödenen tutar iki katını aştı. Kamu bankalarında yüzde 4’ü aşan faiz oranları ev almak isteyenler için uygun bir seçenek olarak görülmezken, özel bankalarda makas yüzde 3’ten yüzde 7’ye kadar uzandı.

Özel bankalar arasında en uygun konut kredisi veren banka ING oldu. Bankanın konut kredisine uyguladığı faiz oranı yüzde 3,33 olurken, aylık taksit tutarı 38.725,09 TL’yi buldu. 1 milyon liralık konut kredisinin geri ödeme tutarı ise en uygun oranda 2 milyon 338 bin 625 TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Özel bankalar arasında en pahalı konut kredisini veren banka Odea Bank oldu. Mevduat faizinde de birinci olan Odea Bank, konut kredilerine yüzde 6,99 oranında faiz uyguladı.

Yüzde 7’ye yakın faizle konut kredisinin taksit ödemesi 71.134,49 TL olurken, geri ödemede tutar 4 milyon 278 bin 645 TL’yi buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.