Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan IBAN Kiralama Uyarısı: Hapis Cezası Var

Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanlarına dair vatandaşları uyardı ve dolandırıcılık faaliyetlerine hapis cezası verilebileceğini belirtti.
Bakanlıktan IBAN Kiralama Uyarısı: Hapis Cezası Var
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, dolandırıcıların IBAN’lar üzerinden vatandaşları hedef aldığını belirterek uyarıda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dolandırıcıların, çeşitli platformlar üzerinden tüketicilere ulaşarak, “banka hesabının kiralanması ya da kullandırılması karşılığında yüksek kazanç” vaadiyle yasa dışı kanallardan edinilen paranın transferini bu hesaplar üzerinden gerçekleştirdiği ifadeleri yer aldı.

Ticaret Bakanlığı, dolandırıcıların, vatandaşların bilgisizliğinden, hatalarından, zaaflarından ya da belli markalara olan güveninden faydalandığını belirtti.

Vatandaşlara dikkatli olunması uyarısında bulunan Ticaret Bakanlığı, özellikle kimlik, hesap bilgileri, kişiye özel şifre ya da parola gibi hassas bilgiler paylaşılırken dikkatli olunması, gönderilen her bağlantının tıklanmaması, elektronik cihazların virüslere karşı korunması, aldatıcı tekliflere, özellikle de normalin dışında cazip olanlara karşı tedbiri elden bırakmaması gerektiğini belirtti.

Hapis Cezası Alınabilir

IBAN kiralama ilanlarının son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlandığına dikkat çekilen açıklamada, bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasına izin vermenin, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu’na göre suç teşkil ettiği bilgisi verildi.

Hesap sahibi, hesabının başkası tarafından kullanıldığını bankaya bildirmezse, 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Hesapta gerçekleşen işlemlerle ilgili sorumluluğun doğrudan hesap sahibine ait olduğuna dikkat çekildi ve bu tür durumlarla karşılaşıldığında, ödeme dahil her türlü hesap işlemini gerçekleştirmeden önce kontrol ve teyit etmenin önemli olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın