Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Kararı Bekleniyor: Yabancılar Tahminini Paylaştı

Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi, yabancı finans kurumları beklentilerini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
TCMB’nin Kararı Bekleniyor: Yabancılar Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Bu hafta yurt içi ekonomi gündeminde takip edilecek başlıca gelişme, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Piyasalar büyük oranda faiz oranlarında bir değişiklik yapılmasını beklemiyor.

Yabancı uzmanlar, Merkez Bankası’nın atacağı adıma ilişkin beklentilerini paylaştı. Yabancı finans kurumlarından uzmanlar, TCMB’nin politika faizini sabit bırakacağını tahmin ederken, bankanın politikaları ve cari işlemlerde öngörülen iyileşmeyle liranın ileriki aylarda cazibesinin artabileceğini belirtti.

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, Mart ayındaki faiz artırımının, TCMB Başkanı Karahan’ın bağımsızlığını pekiştirdiğini belirterek, Merkez Bankası kararının piyasalara nasıl yansıyacağını görmek isteyeceğini söyledi.

Mufteeva, Türk lirasının bir süredir istikrar içerisinde olduğunu ve pozitif trendin ileriki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletebileceğini ifade etti. Uzman isim açıklama metninde şahin ifadeler olabileceğini ancak faizlerin sabit tutulmasını beklediğini söyledi.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal de, TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit bırakacağı tahmininde bulundu. Bu beklentilerin aksine TCMB Eski Başekonomisti Hakan Kara ise Merkez Bankası’nın bu toplantıda 500 baz puanlık faiz artırımı yapması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kara, döviz kuru piyasasının dalgalanmaya bırakılması gerektiğini ve böylece sistemin rahatlayacağını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın