Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Görüşünü Paylaştı

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde beklentilerin aksine bir karar çıkması gerektiğini söyledi.
Hakan Kara TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Görüşünü Paylaştı
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yarın açıklanacak faiz kararı bekleniyor. Yapılan anketler TCMB’nin faiz oranlarında değişiklik yapmayarak yüzde 50 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

TCMB Başkanı Fatih Karahan da yakın zamanda ABD’deki IMF Bahar Toplantıları’nda yaptığı açıklamada, faiz artırım döngüsünün sonlanmasıyla birlikte artık likidite yönetimine odaklanacaklarının mesajını vermişti.

Eski TCMB Başekonomisti ve akademisyen Prof. Dr. Hakan Kara ise Merkez Bankası’nın yarın faiz kararı öncesinde görüşlerini paylaştı. Kara, piyasa beklentilerinin aksine TCMB’nin 500 baz puan artırım ile politika faizini yüzde 55’e çıkarması gerektiği belirtti.

Kara paylaşımında, “Bana göre yarın TCMB 500 baz puan artırıp banka ve şirketler üzerindeki karmaşık düzenlemeleri kaldırmalı ve döviz kurunu daha fazla dalgalanmaya bırakmalıdır. Bu yapılabilirse mevduat ve kredi yapısı daha adaletli hale gelecek, döviz kuru piyasası ve bütün sistem rahatlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığını yaptığı Merkez Bankası, Haziran 2023’ten itibaren faiz artırımlarına başlamıştı. Gaye Erkan’ın Başkanlık görevinde bulunduğu 7 ay 23 günde faiz yüzde 45’e çıkarılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Erkan görevden ayrılmasıyla yerine gelen Fatih Karahan döneminde, Şubat ayındaki ilk toplantıda faiz sabit tutulmuştu. Mart ayında yapılan toplantıda ise 500 baz puanlık artırım ile faiz yüzde 50’ye çıkarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın