Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Açıkladı: Türkiye’de Mali Politikadaki Sorun Ne?

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Morales, Türkiye’de uygulanan maliye politikasındaki sorunu açıkladı. İşte detaylar;
Fitch Açıkladı: Türkiye’de Mali Politikadaki Sorun Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de ekonomi yönetiminin aldığı kararlar ve attığı adımlar uluslararası arena tarafından yakından izlenmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, uygulanan mali politikayı eleştirdi.

Fitch Ratings, ülkede para politikasında sıkı duruş korunurken mali politikasıyla ilgili yorum yaptı. Kıdemli Direktör Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin mali duruşunun açıkça genişleyici pozisyonda olduğunu vurguladı.

“Kırılganlıklar Azaldı”

Morales, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıkların azaldığını ve cari açıktaki daralmanın devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin enerji ve altın ithalatındaki gerilemenin cari açığa yansıdığını, uluslararası rezervlerin Mart ayının başındaki seviyelere yeniden eriştiğini paylaştı.

Enflasyon Vurgusu

Türkiye2de temel politika zorluğunun enflasyon olduğunu vurgulayan Morales, ekonomi politikasının sürdürüleceğine ilişkin daha fazla güvenleri olduğunu, işaretler gördüklerini dile getirdi.

Bundan sonraki süreçte enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek için politikaların ne ölçüde sıkılaştırıldığını görmeleri gerektiklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Dezenflasyon sürecini ve TCMB’nin çalışmasını desteklemek için sadece para politikası tarafında değil, diğer politika seviyelerinde de atılması gereken adımlar olduğunu bildirdi.

“Bankalar için Riskler Sürüyor”

Fitch Gelişmekte Olan Piyasa EMEA Banka Derecelendirmeleri Başkanı Lindsey Liddell, son aylarda Türk bankalarının ihraçlarında büyük bir artış gördüklerini, bankalar için bazı risklerin hala devam ettiğini belirtti.

Kurumun Türkiye konulu çevrimiçi panelinde konuşan Morales, para politikasının sıkılaştırılmasını desteklemek için maliye politikası ayarlamasının şart olduğunu dile getirdi.

Fitch, Türkiye için enflasyon beklentisini 2024 için yüzde 58, 2025 için yüzde 29 olarak açıklamıştı. Kurum, 9 Mart’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya, kredi not görünümünü “durağan”dan “pozitif” yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.