Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den TL Zorunlu Karşılık Adımı: Faiz Artırıldı!

Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) TL mevduata geçişi desteklemek amacıyla TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranını yükseltme kararı aldı.
TCMB’den TL Zorunlu Karşılık Adımı: Faiz Artırıldı!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün açıkladığı faiz kararının ardından bir düzenleme daha yaptı. Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruya göre, KKM için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına yenileme ve TL’ye geçiş oranına göre uygulanan faiz oranı yükseltildi.

Buna göre KKM için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına yenileme ve TL’ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırının politika faiz oranının yüzde 60’ı olarak belirlendi.

TL mevduat için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına TL’ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırının politika faiz oranının yüzde 80’i olarak belirlendi. ürk lirası mevduat ve kur korumalı mevduat hesapları (KKM) için tesis edilen zorunlu karşılıklarına faiz uygulaması 5 Şubat 2024 tarihinde duyurulmuştu.

Son düzenleme Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz kararını takip ediyor. TCMB toplantısı sonrası sürpriz yapmadı ve faiz oranlarını sabit bıraktı. Geçen ay yapılan toplantıda 500 baz puanlık sürpriz bir adım atılmış ve politika faizi yüzde 50 seviyesine çıkarılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın