Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Reel Kesim Güvenini Açıkladı

TCMB yarın faiz toplantısını yapmaya hazırlanırken, bugün reel kesim güvenini ortaya koyan araştırmasını paylaştı. Araştırma sonuçları haberde;
Merkez Bankası Reel Kesim Güvenini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekonomik güven durumunu ortaya koyan iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini paylaştı. Merkez Bankası’nın anketine bu ay imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yeri katıldı.

Türkiye ekonomisindeki genel görünümü ortaya koyan ve iş dünyasının güven durumunu ölçen anket sonuçlarına göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Nisan ayında bir önceki aya göre değişmeyerek 103,5 seviyesinde yerinde saydı.

Mevsimsellikten arındırılmamış RKGE ise Mart ayına göre Nisan ayında 1,7 puan artarak 106,1 seviyesine yükseldi.

Mart ayı verilerinde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, aylık bazda 1,5 puan artarak 103,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Geçen ay mevsimsellikten arındırılmamış RKGE ise 2,9 puan artarak 104,4 seviyesinde kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

İş Çevresi Enflasyonda Artış Bekliyor

Anket sonuçlarında, gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisinde aylık 1,0 puanlık artış görüldü.

Böylece iş çevrelerinin gelecek dönemde üretici enflasyonunu yüzde 55,5 seviyelerinde görmeyi beklediği notu düşüldü.

Ankete katılanların yüzde 55,7‘si üretimi kısıtlayan faktör bulunmadığı yönünde görüş bildirirken, yüzde 14’lük kesim talep yetersizliğinin üretimi kısıtlayıcı etkisine inandığını savundu.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.