Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Bütçe Açığını Yüzde 3’ün Altına Çekeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi. Sıkı maliye ve sıkı para politikası vurgusu yaptı. Detayla haberde...
Bakan Şimşek: Bütçe Açığını Yüzde 3’ün Altına Çekeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan, Türkiye’nin makroekonomik sorunlarını çözmekte son derece kararlı olduklarını söyledi.

Mehmet Şimşek, en büyük önceliğin fiyat istikrarı ve onu destekleyici şekilde mali disiplin olduğunu bildirdi.

Şimşek, “Önümüzdeki seneden itibaren deprem harcamaları dahil bütçe açığını yüzde 3’ün altına çekeceğiz. Merkez Bankası’na dezenflasyon için destek vereceğiz.”

“Enflasyon Yaz Aylarında Hızla Düşecek”

Dezenflasyon’un zaman aldığını belirten Şimşek, enflasyonla mücadelenin bir süreç işi olduğunu aktardı.

Enflasyonun yaz aylarında hızla düşeceğini aktararak, “Piyasa beklentilerinin zaman içerisinde bizim hedeflerimize yakınsayacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun sıkı para, maliye politikası, hedeflerle uyumlu bir gelirler politikası, yapısal dönüşüm ve verimlilik artışı ile düşürüleceğini söyledi. Sonuçları yılın ikinci yarısında alacaklarını aktardı.

“Kamuda Harcama Kontrolü Yılın İkinci Yarısında Devreye Girecek”

Kamuda tasarruf çalışmaları konusunda konuşan Bakan Şimşek, çalışmaların nihai bir noktaya geldiğini söyledi. Yakında bazı hususları paylaşacaklarını bildirdi.

Şimşek, kamuda harcama kontrolünün 2024’ün ikinci yarısında devreye girmiş olacağını aktardı.

“Program Çalışıyor”

Orta Vadeli Program’ın (OVP) çalıştığını söyleyen Şimşek, yüzde 3,1’lik cari açık öngörüsü olduğunu bildirdi.

Hatta bazı alanlarda öngörülerden daha iyi çalıştığını söyledi. Rasyonel politikaların ve yapısal reformların yatırımcı getireceğini aktardı. Bunun yanında önümüzdeki aylarda kredi notu artışlarının geleceğine inandıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.