Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trafik Sigortası Primlerinde Yeni Dönem

Trafik sigortası primlerinde önemli bir değişim kapıda! Son yedi yıldır belirlenen tavan fiyatlar artık geçmişte kalıyor. Detaylar haberin içerisinde;
Trafik Sigortası Primlerinde Yeni Dönem
HABER GİRİŞ

Trafik sigortası primlerinde zam uygulaması değişiyor. NTV’nin haberine göre yaklaşık yedi yıldır Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen tavan fiyatlar artık yerini yeni bir uygulamaya bırakıyor.

Bu kapsamda artık prim artış oranları yeni bir maliyet endeksi tarafından belirlenecek. Mayıs ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan bu yeni düzenlemeyle birlikte trafik sigortası primlerindeki zam oranı yüzde 3 ile sınırlandırılacak.

Söz konusu zam oranı zam sınırı Ocak-Şubat aylarında yüzde 10, Mart-Nisan aylarında ise yüzde 5 zam yapıldığı dönemlerdeki uygulamadan farklılık gösteriyor.

Yeni düzenlemede dikkate alınacak olan maliyet endeksinin özellikle asgari ücret artışından etkileneceğine dikkat çekildi. Çünkü trafik kazalarının hasar ödemelerinin mevcut asgari ücret seviyesine göre belirlendiği anımsatıldı.

Ancak sigorta şirketlerinin maliyetlerinin daha yüksek olduğunu iddia ederek zam oranlarının artırılmasını talep ettiğine işaret edilerek, Temmuz’da asgari ücrete zam yapılmaması durumunda trafik sigortası primlerindeki fiyat artışlarının sınırlı kalabileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun ise sigorta şirketlerinin talep ettiği daha yüksek zam oranlarını engel olabileceğine vurguda bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın