Yatırım yapmaya başla!

Diğer Ülkelerin Zayıf Tahvil Getirileri ABD’nin Uzun Vadelilerini Etkiliyor

Boston FED Başkanı Eric Rosengren, diğer ülkelerin zayıf tahvil getirilerinin, ABD'nin uzun vadelilerini olumsuz yönde etkilediği yorumunu yaptı.
Diğer Ülkelerin Zayıf Tahvil Getirileri ABD’nin Uzun Vadelilerini Etkiliyor

Boston FED Başkanı Rosengren, diğer ülkelerdeki zayıf tahvil getirilerinin, ABD’nin uzun vadeli tahvil getirilerini zedelediğini söyledi. Buna karşın hazine tahvillerinin daha yüksek seviyelere gelmesini beklediğini açıkladı. Yatırımcılar ise Cuma günü terse dönen getiri eğrilerini takip ediyor.

Rosengren, uzun vadeli tahvil getirilerinin birçok ülkede düşmekte olduğunu söyledi ve Almanya’nın sıfıra yakın 10 yıllıklarını örnek gösterdi.

10 Yıllık Getirileri Birçok Ülkede DüşüyorAlmanya’nın güvenli bir bölge olarak görülen 10 yıllıklarının getirisi yüzde 0,001 eksiye işaret ederken, ekonominin resesyona işaret etmeye başladığı yorumları yapılmıştı. ABD’in kısa vadeli tahvil getirilerinin, uzun vadelilerin getirisini aşmasıyla ortaya çıkan resesyon yorumları ise küresel ekonomide yaşanacak bir durgunluk olarak yorumlanmıştı.

Rosengren, Avrupa ve Asya’daki ekonomik büyümeyi yavaşlatan bu düşüşlere işaret ederek, bunların ABD tahvil piyasasını da aşağı çektiğini dile getirdi. Tahvil fiyatları yükseldiği zaman getirileri düşerken Rosengren, “Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde dünyanın geri kalanından daha az risk olduğunu düşünüyorum, ancak bu düşük getiriler kısmen ABD getirilerini aşağı çekiyor,” dedi.

Rosengren, ABD’nin büyüme ve enflasyon hedeflerine ulaşmasıyla birlikte 10 yıllık getirilerin artacağını ifade etti.

Eric Rosengren YorumuRosengren, ABD ekonomisi için yılın geri kalanında yüzde 2 ila 2,5 oranında büyüme öngörüsü ve enflasyon hedefine ulaşması durumunda, 10 yıllık verimin biraz daha artacağını belirtti. Aynı zamanda FED Eski Başkanı Janet Yellen’ın tersine çevrilmiş getiri eğrisinin durgunluğa işaret etmediği yorumlarına katıldığını söyledi.

Yellen, ABD’nin tersine çevrilmiş getiri eğrilerinin büyük bir durgunluğa işaret etmediğini ancak FED’in bir noktada faiz oranlarını düşürmesinin gerekebileceğini söylemişti. Cuma günü yaşanan terse dönüş piyasalar için ürkütücü olurken, Rosengren ABD ekonomisinin şu anda karşı karşıya olduğu durumun FED’in artan fiyatları bastırmak için oranları agresif bir şekilde yükselteceği geçmişten farklı olduğunu da belirtti.

Geçmişte olduğu gibi enflasyonla savaşılmadığını belirten Rosengren, FED’in faiz kararına da dikkat çekti.

FED Faiz Kararı YorumuFED son para politikası toplantısında faiz oranlarını sabit tutmuş ve güvercin bir tutum sergileyerek daha fazla faiz artırımı yapmayacağını açıklamıştı. FED’in kesim oranlarını düşünüp düşünmediğini soran Rosengren, ABD ekonomisinin beklenmeyen bir şekilde güneye sert bir dönüş yapması gerektiğini belirtti.

Rosengren, “Görmem gerekenler ABD ekonomisinde beklediğimizden çok daha yavaş bir yavaşlama, istihdam rakamlarının gördüğümüzden çok daha zayıf olduğu. İşsizlik oranımız oldukça düşük bir seviye olan tarihi standartlara göre yüzde 3,8 düzeyinde,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum