Paylaşım

Yunanistan Gerginliği Piyasalarda Hakimiyet Kurdu


 

Yunanistan’ın borç sorunu küresel piyasaları etkilemeye devam ediyor. AMB Yunan bankalarına acil durum yardımı planlıyor. İşte ayrıntılar…

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yunanistan’ın kötü giden durumunu tartışacakları bir toplantı yapmayı planlıyor.

Bugün öğle saatlerinde yapılması beklenen toplantıda, Yunanistan Merkez Bankası’nın Acil Durum Likidite Yardımı’nın (ELA) 3 milyar Euro artırılmasına yönelik talebin değerlendirileceği söylentiler arasında yer alıyor.

Perşembe günü kurtarma programına yönelik yapılan görüşmelerde, herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Yunanistan’ın finansal sistemi Merkez Bankası’nın likiditesine bağlı ve ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkıp çıkmayacağı konusundaki belirsizlik de hala sürüyor.

Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, “Şu an takip edilen yol itibariyle Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması yönüne ilerliyoruz. Yunanlar yeni ve ciddi bir teklif ile gelirse, bu yeni bir anlaşmaya olanak sağlayabilir,” şeklinde görüş bildirdi.

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid ise “Yunanistan’da sermaye kontrolleri uygulamasına yönelik olasılık her geçen gün artıyor. Euro Grup’un Perşembe günkü toplantısında açmazın çözülememesi, AB liderlerinin Pazartesi günü Brüksel’de acil bir toplantı yapmaya karar vermesi ile sonuçlandı,” dedi.

Gelecek haftanın Euro için bir kırılma noktası olduğunu belirten Jim Reid, sözlerine şöyle devam etti; “Euro Grubu Pazartesiye hazırlanmak için hafta sonu bir toplantı daha yapabilir. Yunan bankalarında görülen mevduat kaçışları rekor seviyelere ulaştı ve AMB’nin konu ile ilgili acil bir toplantı yapmayı planladığını duyurmasının ardından kırılganlık arttı” dedi.

Yunanistan cephesinde yaşanan tüm bu gerginlik, piyasaları etkilemeye devam ediyor. Çin hisse senetleri ve Şanghay Bileşik Endeksi değer kaybetti. ABD Hazine tahvilleri yükselirken, altın 1.200 dolardan işlem gördü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0.7 yükselme gösterirken, Standard&Poor’s 500 endeks vadeli kontratları değer kaybetti.

Şanghay’daki Jinkuang Investment Management şef stratejisti Zhang Haitong “Çin’de hisse senetlerindeki düzeltme temel olarak, küçük şirketlerin yüksek değerlemeleri ve regülatörün özellikle kurallarına uymayan aracı kurumların kredili işlemlerine getirdiği kısıtlamalardan kaynaklanıyor,” dedi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın