Yatırım yapmaya başla!

Yunanistan Euro’nun İmajını Sarstı

Yunanistan Euro’nun İmajını Sarstı

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkma riski kısmen de olsa ortadan kaldırıldı. Ancak borç krizi aşamasında yaşadığı gerginlik ve gösterdiği direnç Euro’nun imajını zedelemeye yetti.

Millennium Global Investments Ltd. ve M&G Investments Inc.’e göre, geçtiğimiz hafta yaşanan politik gerilimler Euro’nun zayıflığının bir göstergesi oldu. Almanya bankalarından Commerzbank AG de devam eden krizin Euro’ya olan talebi azaltacağını belirtti.

Millennium Global para yöneticilerinden Richard Benson; “Para birliğinin yapısında çatlaklar var. Yunanistan Euro’dan çıksa da çıkmasa da politik anlaşmazlıktan dolayı uzun vadeli Euro görünümümüz zayıfladı,” yorumunu yaptı.

Uluslararası Para Fonu verilerine göre Euro, 31 Mart itibariyle sona eren 3 aylık süreçte, küresel merkez bankası varlıklarının %20.7’sini oluşturdu. Bu oran geçen yılın sonunda %22.1 seviyelerindeydi.

Öte yandan Euro Bölgesi ülkeleri borçlanmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin İstatistik Kurumu Eurostat’a göre yılın ilk çeyreğinde Euro Bölgesi ülkelerinin borçlarının, milli gelire oranı %92.9 gibi rekor bir rakama ulaştı. Uzmanlara göre Yunanistan krizine rağmen borçların bu denli artmasında, Avrupa Merkez Bankası’nın başlattığı parasal genişleme programının etkisi büyük oldu.

Yunanistan, en borçlu Euro Bölgesi ülkesi sıralamasında açık ara birinciliği koruyor. Onun hemen ardında ise İtalya, Belçika, Güney Kıbrıs ve Portekiz gibi ülkeler geliyor.

Kreditörlerin sunduğu reform paketinin 2. bölümü Yunan Parlamentosu’nda 230 oyla kabul edildi. 298 milletvekilinin katıldığı oylamada 63 milletvekili hayır oyu kullandı. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, bir önceki oylamada hayır oyu kullanırken; bu defa evet demeyi tercih etti.

Bu arada reform paketinin parlamentodan geçen 2. bölümü şu konuları kapsıyor; taşınmaz varlıklara getirilen ek vergilerin 2016’ya kadar sürdürülmesi, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kesilmesi, kira gelir vergilerinin ve ödeme süresi sona eren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi borcunu ödeyemeyenlerin evlerinin ihaleye çıkarılması, televizyon kanallarının izin ücretleri ve reklam vergilerinin yeniden belirlenmesi gibi konuları kapsıyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kabul edilen bu paket sayesinde nakit ihtiyacının karşılanacağını belirtti. Tsipras ek olarak, paket kapsamında yer alan tedbirlerin düşük gelirli kesimleri etkilemeyeceğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;

“Muhafazakarlar Yunan hükümeti ve halkına karşı bir galibiyet kazanmış olabilirler, ancak çok değerli bir şey kaybettiler. Avrupa ve dünya kamuoyu üzerindeki hegemonyalarını yitirdiler. Avrupa bundan sonra eski Avrupa olmayacak. Verdiğimiz mücadele için gurur duyuyoruz. Muhafazakarlar egemenliğini sürdürüyor. Ama mücadele başladı, sürüyor ve sürecek,” dedi.

Bunların yanında, Yunan hükümeti tarafından kabul edilen kurtarma paketini kabul etmeyen kesimlerce Atina’da gösteriler düzenlendi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı gösterilerde, Avrupa karşıtı sloganlar atıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum