Yatırım yapmaya başla!

Yükselen İran Gerginliklerine Rağmen Petrol Fiyatları Göreceli İyi Olacak!

Morgan Stanley, Hürmüz Boğazı'nda yaşanan gerginliklerin petrol fiyatlarında sürekli bir yükselişe yol açmasını beklemiyor.
Yükselen İran Gerginliklerine Rağmen Petrol Fiyatları Göreceli İyi Olacak!

Hürmüz Boğazı’nda yaşanan gerginlikler devam ederken, petrol fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı. İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri’nin bir İran petrol tankerini ele geçirmesinin ardından, misilleme yapılacağı yönünde bir tehdit gelmişti. Bu tehdit geçen hafta gerçeğe dönüştü ve İran Deniz Kuvvetleri bir İngiliz tankerini alıkoydular.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley ise bu gelişmelerin petrol fiyatlarında sürekli olarak bir yükselişe yol açmasını beklemediğini söyledi.

Petrol Fiyatlarında Sürekli Yükseliş YokMorgan Stanley, bunun yerine OPEC dışı arz artışının ham vadeli işlemleri gelecek aylarda nispeten düşük seviyelerde tutmasını bekliyor. Petrol fiyatları, bugünkü işlemlere ise İran’ın İngiliz tankerine el koymasının enerji bakımından zengin körfezin bozulmasına yol açabileceği yönündeki kaygıların ortasında yüzde 2’den fazla yükseldi.

Orta Doğu’daki yoğun jeopolitik gerilimlerin ardından olası arz kesintileri konusunda endişe edip etmediği sorulduğunda da Morgan Stanley’den Küresel Petrol Stratejisti Martijn Rats, çok fazla endişesi olmadığını söyledi.

Rats, “Hürmüz Boğazı etrafındaki korkunun tarihi, zaman zaman bu kaygının alevlenebileceğini ve bazı aksaklıklar yaşayabileceğimize ancak nadiren çok uzun sürdüğünü gösteriyor. Bu sefer petrol piyasasında bir fark var; çünkü OPEC dışı çok hızlı büyüyor. Bu, gerçek oyun değiştirici ve fiyat hareketlerinin nispeten iyi huylu olmasının nedeni budur,” dedi.

Geçen hafta İran Devrim Muhafızları, küresel petrol arzının beşte birinden daha fazla akan Hürmüz Boğazı’nda İngiliz bayraklı bir petrol tankeri yakaladıklarını söylediler.

Hürmüz Boğazı'nda Artan GerginlikHareket, İran, ABD ve diğer Batılı uluslar arasında devam eden bir anlaşmazlığın artmasıyla birlikte enerji piyasası katılımcılarının stratejik olarak önemli su yollarındaki tedarik aksaklıkları konusunda giderek daha fazla endişelenmesine yol açtı.

Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol, bu sabah yüzde 2’nin üzerinde bir artışla 63,75 dolar seviyesinde gerçekleştirken, ABD West Texas Intermediate yaklaşık yüzde 1,7 yükselişle 56,58 dolar seviyesinde seyretti. MBMG Group Kurucu Ortağı Paul Gambles, petrol fiyatlarının varil başına 50 doların üzerinde işlem yapmasının nedeninin jeopolitik risk teklifinden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi.

Gambles, jeopolitik riskler ortadan kalktığı zaman petrolün fazla ucuz olacağını söylerken, fiyat düştüğü zaman farklı soruların ortaya çıkacağını düşünüyor.

Jeopolitik Riskler Ortadan Kalkarsa Petrol UcuzlarBu ayın başlarında OPEC; OPEC dışı ham arz, 2020’de günde 2,4 milyon varile tırmanmadan önce bu yıl günde 2 milyon varilden fazla artacağını tahmin etti. Morgan Stanley’den Rats, bunun çok önemli bir rakam olduğunu söyledi. Sebebini ise küresel talep artışını büyük ölçüde aşması şeklinde açıkladı.

Orta Doğu’nun egemen olduğu en son aylık raporda OPEC, küresel talebin büyümenin 2019 ve 2020’de günde yaklaşık 1,4 milyon varil olacağını öngördüğünü belirtti. Rats, OPEC dışı arz artışının küresel talebi aştığı için OPEC’in üretimi kesmekten başka seçeneği olmadığını dile getirdi.

OPEC ve müttefikleri ayın başında 2020 Mart’a kadar arz kesintilerini sürdürme kararı alırken, fiyatlardaki envanter birikiminin önlenmesi gerekliliğine işaret ettiler.[/buyukyazpeti]

OPEC Kesintilerle Fiyatları Düşük TutuyorRats, OPEC’in arz kesintileri ile yüzde 5’lik bir pazar payından vazgeçtiğini ve bunun oldukça önemli olduğunu vurguladı. OPEC’in pazar payından vazgeçme sürecinde olduğunda, piyasaların temelde sıkı olmadıklarını da söyledi.

Rats, “Hürmüz Boğazı etrafındaki kaygılarla bile ilgili kaygıların olduğu bir zamanda bile onlar günlük petrol fiyatlarının biraz üzerinde; ama temelde daha üst bir seviyeye yükseltmiyorlar,” dedi. Bu nedenle de petrol fiyatlarının bu gerginlik ortamında göreceli olarak iyi kalacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum