Yatırım yapmaya başla!

İhracatta Yüksek Teknolojili Ürünlerin Payını Artırmak için 500 Milyon Liralık Destek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkemizde yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması için ilk adımı attıklarını ve bu alan için 500 milyon liralık bütçe ayırdıklarını belirtti.
İhracatta Yüksek Teknolojili Ürünlerin Payını Artırmak için 500 Milyon Liralık Destek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması için 500 milyon liralık destek verileceğini, bu destekten; Ar-Ge merkezlerinin, tekno girişimlerin, KOBİ’lerin, sanayi kuruluşlarının ve üniversitelerin faydalanacağını söyledi.

Bakan Mustafa Varank, Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) için çağrıya çıkıldığını belirtti.

100 Günlük Eylem Programı‘nda yer alan hedefleri hayata geçirmek için yoğun bir çalışma sergilediklerini söyleyen Varank, yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi için geliştirilen, Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması‘na dair açıklamalarda bulundu. Yerli ve milli üretimin stratejik duruşları olduğunu, ülkemizde yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi için ilk adımı attıklarını, bu doğrultuda söz konusu projenin devreye sokulduğunu belirtti.

İlk kez başlatılacak olan bu desteğin, Türkiye’ye özgü, cazip bir program olduğu söylendi.

Tüm imkanları ile yerli ve milli üretim için çalıştıklarını belirten Bakan Varank, bu süreçte insan kaynağına, bilgi birikimine ve sanayicilerin tecrübelerine güvendiklerini, bu uygulama ile ülkemizin bir üst lige çıkacağını dile getirdi.

SAYEM desteğinden faydalanacak olan ürünlerin yüksek teknoloji sınıfında olma şartının arandığını söyleyen Varank, ilk etapta özel sektör öncülüğünde bir konsorsiyum kurulacağını belirtti. İkinci etapta ise sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, tekno girişimler ve üniversiteler için toplamda 500 milyon liralık destek verileceğini bildirdi.

İlk aşamasında konsorsiyumun oluşturulacağı başvurular iki aşamada yapılacak.

İlk aşamada kuruluşlar planladıkları ürünleri TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Programları Başkanlığı’na (TEYDEB) bilgi aktaracak ve görüşme yaparak çağrı kapsamına uygun başvurular hazırlayacak. İkinci etapta ise 1 – 30 Kasım tarihleri arasında ön kayıt başvurusu yapılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projeye katılan kuruluşların yapacağı güç birliğinin ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum