Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yükselen Kur Gölgesinde Borsa İstanbul’a Bakış ve Primlenen SODA İncelemesi

Yükselen dolar kuru ve küresel satış dalgasına TCMB toplantı kararı da eklenince endekste kayıplar, SODA gelişmesine ters orantılı.
Yükselen Kur Gölgesinde Borsa İstanbul’a Bakış ve Primlenen SODA İncelemesi
Yorum

Borsa İstanbul bugün açılışını ABD vadelilerindeki sert satışların gölgesinde yaklaşık %0.40’lık bir daralmaya işaret eden satışlarla gerçekleştirdi. Endeks negatif tarafta hareketlenmelerinin ardından ilerleyen dakikalarda toparlanmalar gösterdi ve pozitif tarafa geçmeyi başardı. 

Bu yatay hareketin ardından defalarca yön değiştiren grafiklerin alım tarafında görülen yoğunluk nedenli yukarı yönde şekil alması ile yanan yeşil ışıklar birinci seansta pozitif bir görüntü kaydedilmesine neden oldu. Ancak ikinci seansta bu olumlu tablo kaybolurken tersi yönde hareketlenmeler ile BIST 100 endeksindeki değişim negatif yönde %0.08 olarak devam ediyor.

Kartonsan’dan Kojenerasyon Tesisi Gelişmesi

Kartonsan'dan KAP AçıklamasıYurt içi şirket gelişmelerinde Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. KAP’ta yaptığı açıklamada imalat faaliyetlerinde ve kojenerasyon (elektrik ve ısı enerjilerinin birlikte üretilmesi) tesisinde  01 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 döneminde kullanacağı doğalgaz için Botaş Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) ile anlaşma sağladığını duyurdu. 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle doğalgaz tedarikine başlandı. Sözleşme şartlarına göre doğalgaz alımı BOTAŞ’ın belirleyeceği fiyat tarifesi üzerinden gerçekleştirilecek.

KARTN bugün birinci seansı yaklaşık olarak %0.03 primlenme 329,00 TL/p’den kapattı. Hisse haftalık ve aylık ortalamasında endeksin gelenine paralel negatif bölgede değişim gösterirken farklar sırası ile -%0.32 ve -%9.16 şeklinde gözlemlendi. Hisse yıllık bazda yüksek noktasını  332,30 TL’den, düşük noktasını ise 319,60 TL’den gerçekleştirdi.

Yükselen Dolar Kuru SODA’ya Olumlu Yansıyabilir

Kurda Gözlenen Primlenme SODA'ya Olumlu YansıyorSoda Sanayii A.Ş. KAP’ta bağlı ortaklığı Şişecam Elyaf Sanayii A.Ş.’nin Balıkesir’deki 70 bin ton/yıl yeni cam elyafı üretim tesisi yatırımının devreye alındığını duyurdu.

Dolar kuruna hassasiyeti yüksek olan SODA bugün %3,09’lük değerlenme ile 7,35 TL’den işlem görmekte. 50 ve 100 günlük üssel hareketli ortalamalarının (sırasıyla 7,166-7,188) üzerinde çizdiği grafikler ve RSI (14) indikatörünün bulunduğu 67,286 seviyesi ile ılımlı bir tarafda gözlemlenen, bugün endekse ters orantıda hareket sergileyen bir hisse olarak gözleniyor.

BIST 100 Endeksine Son İki Günlük Bakış

BIST 100 Endeksinde Senenin İlk İki İşlem Günü de Eksi YazıyorEndeks bugün ikinci seans itibari ile tekrar negatif tarafta dalgalanmaya başladı ve an itibari ile %0.41’lik bir kayıp ile 88.503 puandan işlem görmekte.

Borsa İstanbul 100 endeksinde dün en yüksek 90.986,13 seviyesi ve en düşük 88,650 seviyesini görülürken, endeksin kapanışı 88.865 seviyesinden gerçekleşmişti. Endeksteki değer azalışı %2.64 oranında kaydedilirken, günlük bazda toplam 2.405 puan değer kaybı gerçekleşti.

Son bir aylık ortalama günlük getirisiyle karşılaştırıldığında gün içinde daha iyi performans gösteren endeksin toplam işlem hacmi 3.982 milyar TL oldu. Hacim bir önceki güne göre %74.07 artarken, bir haftada günlük ortalama hacim ise 3.275 milyar TL oldu. Borsada BIST 100 hisseleri içerisinde 11 hisse günü artıda, 84 hisse ise günü ekside tamamlamıştı.

TCMB Olağanüstü Toplantısı Öncesi, Seçim Arefesindeki Piyasalar

Olağanüstü Toplantıda Faiz İndirimi GelebilirMart ayında yapılacak olan seçimlere 3 ay kala yurt içi piyasalarda gözlenen bu geri çekilme 2019 yılının ilk iki işlem gününde de devam ederken başlıca sebep olarak görülen faktörlerden biri TCMB olağanüstü toplantısı ve olası faiz indirimine gidilmesi senaryosu oluyor. Endekste üst üste gelecek 88.3k altı kapanışlar aşağı yönde ciddi kayıpların habercisi olarak algılanabilir.

Aşağı yönde düşüşün sertleşmesi ile 82k ve 84k civarına gevşemelerin yorumlandığı piyasalarda, merkez bankasının faiz indirimine gitmemesi senaryosunda ise politik taraftan da seçim arefesi başlığında desteklenmesi yorumlanan finansalların yansımasında endeksin 94k civarında fiyatlanması beklenebilir.

Gelişmeler ışığında dövize hassasiyeti olan hisse senetleri tarafında alınabilecek pozisyonlarla getiri elde edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu