Yatırım yapmaya başla!

Yuanın Referans Değeri 7,0136 Olurken, Gıda Enflasyon %9,1 Arttı

Çin'in merkez bankasının bugün için belirlediği yuan referans değeri 7,0136 olurken, tüketici fiyatları gıda enflasyonu ile desteklendi.
Yuanın Referans Değeri 7,0136 Olurken, Gıda Enflasyon %9,1 Arttı

Yatırımcılar, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) her gün belirlemiş olduğu yuan referans değerine odaklanmış durumdalar. Yuanın dolar karşısında yüzde 2 oranında dalgalanmasına izin verilen referans değeri bugün 7,0136 olarak belirlendi. Bu değer dün ise 7,0039 ile 2008 yılından bu yana ilk kez 7 seviyesinin üstünde belirlenmişti.

PBOC, 3 Nisan 2008 tarihinden bu yana görülen en zayıf referans değerini belirlerken, bu hafta ikinci kez günlük ölçütünü dolar başına 7 yuan psikolojik seviyesinden daha zayıf belirledi. Bugüne yönelik beklentiler ise dolar başına 7,0222 seviyesine getirilmesi yönündeydi.

HK/SIN’e göre 10:31 a.m sularıında, onshore yuan dolar başına 7,0480 seviyesinden işlem görürken, offshore yuan 7,0755 seviyesinde seyretti. TSİ 09:30’da USD/CNH paritesi 7,0740 seviyesinden işlem gördükten sonra yüzde 0,01 oranında ekside seyrederek 7,0760 yuandan alıcı buldu.

Yatırımcılar, yuanın 2008’deki küresel krizden bu yana ilk kez Pazartesi günü dolar başına 7 seviyesini geçtikten sonra onshore yuan kurunu da takip etmeye başladılar. ABD Hazinesi ise bu durum karşısında Çin’i para manipülatörü olarak etiketledi. Çin Halk Bankası ise Amerikan tarifelerine karşı para biriminin değerini düşürdüğünü reddetti.

Citi: Yuan Zayıflamasının Başlangıcındayız!

Citi: Yuan Zayıflamasının Başlangıcındayız!Citi analistleri ise Çin para biriminin zayıflamasının başlangıcı olabileceğini düşünüyorlar. Analistler, “Ticaret savaşı gerilimleri artarsa daha fazla değer düşürme işleminin yolda olması muhtemeldir. Döviz kuru politikasının etkin bir şekilde kullanılması için Çin’in 2016’nın sonundan bu yana sermaye kontrollerini sıkılaştırması koşuluyla gelecekteki bir kerelik büyük değer düşürme ekarte edemedik,” dediler.

Citi analistleri, 2015 ile 2016 değer düşürme dönemiyle ilişkilendirilen büyük sermaye çıkış riskinin tekrarlanma riskinin olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Ancak kontrol edilemeyen hatalar ve ihmal edilen sermaye çıkış şekilleri devam edecektir,” diyen analistlere göre; daha sonra Çin’de daha gevşek bir para politikası uygulanması gerekecek.

Yılbaşından bu yana onshore yuan dolar karşısında yüzde 2,5 oranında değer kaybetti. Daha zayıf bir yuan, Çin ihracatını uluslararası pazarlarda daha cazip hale getirirken, Trumo yönetimi sık sık Pekin’e bu nedenle tepki gösteriyor.

Avustralya Commonwealth Bank’ta madencilik ve enerji ürünleri araştırması kıdemli analisti olan Vivek Dhar, “Ancak bu Çin’in emtia ithalatı için önümüzdeki aylarda önemli bir sorun olacak,” dedi.

Bu önemli ürünlerden bazıları demir cevheri, kömür ve gazdır. Analistlere göre; yine de Pekin büyük değer kaybının yol açtığı belirsizlikleri önlemek için para birimini sabit tutmak isteyecektir.

Domuz Ateş Yüzünden Temmuz’da Gıda Enflasyonu %9,1 Arttı

Domuz Ateş Yüzünden Temmuz'da Gıda Enflasyonu %9,1 ArttıÇin’in Temmuz ayında gıda fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 9,1 oranında artış gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu’ndan elde edilen veriler, ülkenin Afrika domuz ateşinin yayılmasının ortasında domuz fiyatlarının yükselmesiyle mücadele ettiği için yükseliş kaydetti.

Özellikle domuz eti fiyatları Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 27 artarken, taze meyve fiyatlarında yüzde 39,1 artış kaydedildi.

Temmuz ayı rakamları, Haziran ayına göre yıllık bazda yüzde 8,3 oranında artış kaydetti. Hükümet verilerine göre Temmuz ayında gıda dışı kalemler yüzde 1,3 oranında yükseldi.

Genel olarak Çin’in tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 2,8 oranında artarken, bir Reuters anketindeki beklenti yüzde 2,7 oranında artışa işaret ediyordu.

Capital Economics’teki kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, “Dalgalanan domuz eti fiyatları, tüketici fiyat enflasyonunu artırmaya devam etti. Ancak zayıflayan talep, üretici fiyat enflasyonunu geçen ay negatif bölgeye sürükledi,” dedi.

Üretici fiyat endeksi ise Temmuz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 0,3 oranında gerilerken, Reuters anketindeki beklenti yüzde 0,1 oranında düşüş yönündeydi.

Çin’in üretici fiyat endeksi üç yıl içinde ilk kez düşerken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki deflasyon riski konusundaki endişeler arttı. Haziran ayındaki duran üretici fiyatları ile deflasyon korkuları zaten artmıştı.

Evans-Pritchard, tüketici fiyatlarının artması ve üretici fiyatlarının düşmesiyle birlikte Çin’in her iki konunun da en kötüsüyle karşı karşıya olduğu yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum