Yatırım yapmaya başla!

Dolar, YPG’nin Suriye’den Çekilme Konusunda ABD’nin Anlaşmaya Uymasıyla Düşüş Gösterdi

ABD’nin söz verdiği üzere 5 gün içerisinde YPG’yi Suriye’den çekmesi iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesini sağlarken, dolar kuru söz konusu olumlu gelişme ile 5,79’a çekildi.
Dolar, YPG’nin Suriye’den Çekilme Konusunda ABD’nin Anlaşmaya Uymasıyla Düşüş Gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı başta Amerika olmak üzere birçok ülke ile ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı terör temizleme operasyonunun ardından, çok büyük ekonomik yaptırımlar uygulayacağını bildirmişti.

Ancak geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bir araya gelerek ateşkese karar verdi. Yapılan anlaşma kapsamında ABD’ye YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesi için 120 saatlik zaman tanındı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada ABD’nin anlaşmaya uyduğu ve gereken hassasiyeti gösterdiği belirtildi. Bu gelişmenin ardından dolar kuru 5,79’a kadar geriledi.

Salı günü 5,80 seviyesinden tamamlayan Dolar/TL bu sabah açılışı yataya yakın yaptı.

23 Ekim DolarAmerika’nın Türkiye ile yaptığı anlaşma kapsamında verilen süreyi doğru bir şekilde değerlendirdiği, PKK/YPG’nin güvenli bölgeden tamamen çekildiği bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin güney sınırında bir terör koridoru oluşturulmasına izin verilmeyeceği ve mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Oluşturulan barış koridoru sayesinde Suriyeli vatandaşların evlerine güvenli ve gönüllü bir şekilde dönmesinin sağlanacağı aktarıldı. Söz konusu olumlu gelişme sonrasında dolar sakin seyrediyor. Dün 5,80 civarından kapanan kur bu sabah açılışın ardından 5,79’a kadar geriledi. 5,8119 seviyesini test eden dolar saat 09:07 de 5,8076’dan işlem görüyor.

Bu arada Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda mutabakat muhtırası imzalandı.

Türkiye ile Rusya MuhtıraDün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin bir görüşme düzenledi. İkili arasında baş başa yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenerek gerekli açıklamalar yapıldı. 10 maddeyi içeren muhtıranın detayları şu şekilde sıralandı;

1- Her iki taraf Suriye’nin toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit etti.

2- Terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceği vurgulandı.

3- Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ıı içine alan 32 kilometrelik alandaki yerleşik statüko muhafaza edilecek.

4- Rusya mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracağını teyit ederken, her iki ülke de söz konusu anlaşmanın önemini vurguladı.

5- 23 Ekim 2019, saat 12:00’den itibaren Rus askerleri ve Suriye sınır muhafızları YPG unsurlarının ve silahlarının 32 km’lik alanın dışına çıkarılmasını sağlamak üzere giriş yapacak. 150 saat sürecek bu temizleme operasyonunun ardından Barış Pınarı Harekat alanının batısı ve doğusunda Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak. Bu çalışmaya 10 km derinlikteki Kamışlı şehri dahil edilmeyecek.

6- Münbiç ve Tel Fırat’ın tüm YPG unsurlarından temizlenmesi sağlanacak.

7- Teröristlerin sızmasını önleyecek tüm tedbirler alınacak.

8- Suriyeli mültecilerin evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini kolaylaştırmak için ortak çalışmalar yürütülecek.

9- Muhtıranın uygulanmasını ve koordine edilmesini sağlamak için ortak bir denetim mekanizması kurulacak.

10- Her iki taraf Suriye konusunda kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek, Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum