Yatırım yapmaya başla!

Enflasyonun Çift Hanede Gelmesiyle Yılın Son PPK Toplantısından 200 Bp İndirim Bekleniyor

Piyasalar Kasım enflasyon gelişmelerinin ardından dikkatini gelecek hafta yapılacak TCMB PPK toplantısına çevirdi. Genel olarak beklenti politika faizinin 200 baz puan indirilmesi yönünde.
Enflasyonun Çift Hanede Gelmesiyle Yılın Son PPK Toplantısından 200 Bp İndirim Bekleniyor

Üçüncü çeyrek büyüme rakamları ve Kasım ayı enflasyon verilerinin ardından sırada yılın son Para Politikası Kurulu toplantısı yer alıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 12 Aralık’ta 2019 yılının son toplantısını düzenleyecek.

Merkez Bankası son üç toplantıda 1000 baz puanlık indirim uygulayarak politika faizi oranını %24 seviyesinden %14’e çekti. Tüketici fiyat endeksi Ekim ayında %8,55 seviyelerine kadar inmişti. Bu sabah açıklanan rakamlar yeniden çift haneye yükseldiğini ancak %10,56 ile piyasa beklentisinin altında gerçekleştiğini gösterdi.

Ekonomistler bu gelişmeyle birlikte Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentisini artırarak 200 baz puan öngörüsünde bulundu. Öte yandan uzman isimler agresif bir indirimin başka makroekonomik dengesizlikleri doğuracağı uyarısında bulunmuştu.

Ekonomistler enflasyonun düşüş trendinde hareket etmesinin Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi için elini kuvvetlendirdiğini belirtiyor.

TCMB Faiz BeklentiPiyasanın beklentisi genel olarak önümüzdeki hafta yapılacak toplantıdan 100 – 200 baz puan arasında indirim olması yönünde. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ege Yazgan 100 – 150 baz puan arasında indirim beklerken, 200’ün çok fazla olacağını söyledi.

Enflasyonda %11 seviyesi öngördüğünü ve bu oranın gerçekleşmesi durumunda faiz indirimi beklemediğini aktardı. Ancak %10,56 seviyesinde gelen oranın ardından faiz indirimi beklentisi doğduğunu söyleyen Yazgan, %1 oranının üzerinde indirim olabileceği tahmininde bulundu.

GCM Yatırım analistleri ise şu an %14 seviyesinde olan politika faizi oranının yıllık enflasyon ile arasındaki makasın pozitif yönde açılmasının Merkez Bankası’nın elini kuvvetlendirdiğini yorumladı. Bu doğrultuda kurup 200 baz puan indirim tahmininde bulundu.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç ise 100 bp’lik indirim bekliyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok AltınsaçMerkezden 100 baz puan indirim bekleyen Altınsaç, 200 bp’lik indirimin sürpriz olmayacağını söyledi. Küresel piyasalarda şu anda pozitif gelişmelerin olduğunu ve merkez bankalarının olabildiğince faizleri düşürmek isteyeceğini yorumladı.

Başarılı isim Ekim ayında tek haneye inen enflasyon rakamlarının ardından yaptığı değerlendirmede, Türkiye için test sürecinin bundan sonra başladığını ve enflasyonla mücadelenin asıl şimdi zorlaştığını söylemişti.

Bu yıl için %12 öngörüsünde bulunan isim, 2020 yılının ilk yarısında yeniden çift haneye çıkılacağını ifade etmişti. Ancak daha bu yıl bitmeden %10,56 ile çift hane yeniden görülürken, analistler ortalama %11 olan beklentinin altında gelmesini olumlu bir gelişme olarak yorumluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum