Yatırım yapmaya başla!

Yemen’in Bombalanması Petrolü Nasıl Etkiledi?

Yemen’in Bombalanması Petrolü Nasıl Etkiledi?

Suudi Arabistan’ın ABD büyükelçisi, Yemen’de Husilere karşı geniş bir operasyon başlattıklarının haberini verdi. Yemen hükümetinin isyancıların saldırılarını engelleyememesi üzerine, Suudi Arabistan hava saldırıları yapmaya karar verdi. Yapılan bu saldırıda 150 bin asker ve 100 savaş uçağının yer aldığı bildirildi. Operasyona Beyaz Saray’dan da lojistik ve istihbarat desteği verildi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’i bombalamaya başlamasıyla birlikte enerji piyasaları da hareketlenmeye başladı. Uluslararası piyasalar da bugün Yemen’i fiyatlıyor. Yemen küresel petrol üretiminin % 0,2’si kadar küçük bir miktarını gerçekleştirse de, ülkenin jeopolitik konumu enerji piyasalarındaki önemini artırıyor. Öte yandan Yemen’den gelen petrolün piyasada çok önemli bir yeri olmasa da, Suudi Arabistan’dan gelen petrol sevkiyatının aksaması piyasada ciddi sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Çünkü Suudi Arabistan Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) en büyük üreticisi olma özelliğini taşıyor.

SON DAKİKA EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN…

Yemen’deki hedeflerin bombalanması üzerine petrol fiyatları bir anda yükseldi ve % 5’ten fazla bir artış sergiledi. ABD petrolü ise 19 Mart’tan bu yana toplamda % 19 artışla, Şubat 2011’den beri en büyük artışını gerçekleştirmiş oldu.

Orta Doğu’da yaşanan bu gelişmeler Japon yeninin % 0,9 değerlenmesine ve altının % 1,9 artış göstermesine neden oldu. Teknoloji hisselerindeki gerileme nedeniyle Standard&Poor’s 500 Endeksi % 1,5 azalma gösterdi. Bunun üzerine birçok yatırımcı hisse senetlerini sattı.

Bankok’taki Asia Wealth Securities Co. araştırma müdürü Warut Siwasariyanon konuyla ilgili olarak; bu riskli ortamın yatırımcıları endişeye sokacağını söyledi. Ayrıca ABD ekonomisinin beklentilerin altında bir büyüme oranı göstermesi sebebiyle, teknoloji hisselerinin değerlendirilmesinin de olumsuz etkileneceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum