Yatırım yapmaya başla!

Yellen’ın Sözleri Altını Nasıl Etkiledi?

Yellen’ın Sözleri Altını Nasıl Etkiledi?

Fed Başkanı Janet Yellen’in; Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bu yıl içerisinde artıracağını beklediği sözleri doları destekledi. Yükselişine üçüncü günde de devam eden dolar, altın değer kaybetmesine neden oldu. Spot altın ons başına 1,194.40 dolara geldi. Metal Cuma günü % 0,5 düşüşü ile 2012’den bu yana görülen en uzun süreli çıkış dönemini sonlandırmış oldu. Altın Şanghay’daki düşüşünün ise ikinci gününü gördü.

Suudi Arabistan’ın Yemen’i bombalamasının ardından altın son üç ayın en yüksek seviyesini gördü. Yaşanan bu kaos ortamı sebebiyle, petrol üretiminde dünya devlerinden biri olan Suudi Arabistan’dan, petrol sevkiyatı ile ilgili aksaklıkların olabileceği tahmin edildi. Bu endişeler üzerine yatırımcılar altına yöneldiler ve altın yükselişini yedinci haftaya taşıyarak rekor kırdı.

Janet Yellen, Merkez Bankası’nın bu yıl içerisinde faiz artırımı gerçekleştireceğini söyledi. Yellen daha önceki açıklamalarında bu konuyla ilgili olarak; faiz artırımının mutlaka olacağını ancak zamanını ve oranlarını tamamen dünya ekonomisinin belirleyeceğini ifade etmişti. Cuma günkü açıklamasında da aynı şekilde faizlerin kademeli bir biçimde gerçekleştirileceğini söyledi.

Altının değer kaybetmesinde Yellen’in sözlerinin doları desteklemesi en büyük etken oldu. Bunun yanında Yemen’de yaşanan olaylar ile ilgili olarak jeopolitik tansiyonun zayıflaması da altına olan talebin düşmesine neden oldu.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu verileri; 24 Mart itibariyle altında yükseliş beklentisi ile açılan net uzun pozisyonların sayısının % 9,9 gerileyerek, 31,653’e indiğini bildirdi. Kısa pozisyonlar ise 84,022 kontrat ile 2006 yılından beri gördüğü en yüksek seviyeyi sergilemiş oldu.

Altın destekli Exchange traded fonlardaki (ETF) küresel varlıklar Mart ayı boyunca gerileme gösterdi. Doların 6 para birimi karşısında yükselişine devam etmesi de yatırımcıların her zaman ikinci bir alternatif olarak gördüğü altına olan talebinin azalmasına neden oldu.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında % 0,6 düşüş sergileyerek ons başına 1,194.10 dolara kadar indi. Şanghay Altın Borsası’nda % 99,99 saflıktaki altının gramı 238,92 yuana düştü. Yurt içinde ise doların Türk lirasına karşı güçlenmesiyle, altın fiyatları yükseldi. Çeyrek altın son beş gün içerisinde 8 TL değer kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum