Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcıların Yüzde 46’sına Göre FED’in Faiz Hikayesi Rafa Kalktı!

Yatırımcıların Yüzde 46’sına Göre FED’in Faiz Hikayesi Rafa Kalktı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump’ın yeni ABD başkanı seçilmesinin ardından FED’in izleyeceği para politikası, merak konusu olmaya başladı. Yılın son FOMC toplantısına sayılı günler kala Bank of America Merrill Lynch (BofAML) yatırımcıların görüşlerinin yer aldığı bir anket düzenledi. Oldukça dikkat çekici sonuçların yer aldığı anketin sonucu ve tüm merak edilenler haberimizde;

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılın son FOMC toplantısında izleyeceği yol haritası merakla beklenirken tüm gözler, hafta içerisinde ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimindeydi. Büyük bir sürprizin yaşandığı seçimlerde Donald Trump, en yakın rakibi Hillary Clinton’u geçerek ABD’nin yeni başkanı seçildi. Seçim kampanyası boyunca, FED’in para politikasını beğenmediğini dile getirmekten kaçınmayan Trump’ın Ocak ayında Beyaz Saray’ın yolunu tutmasıyla FED tarafında büyük değişikliklerin görülmesi kuvvetle muhtemel. Ancak Ocak ayından önce piyasaların en çok merak ettiği konu; FED’in önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceği yılın son toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceği.

Bilindiği üzere FED, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında, faizleri yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit tutuyor. FED yetkilileri faiz artırımını neden pas geçtikleriyle ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda, hedeflenen enflasyon düzeyine ulaşılamadığını ve global ekonomiye ilişkin tablonun negatif olduğunu dile getirmekteler. FED en son gerçekleştirdiği Kasım toplantısında da faiz artırımını pas geçmiş ve piyasalardaki Aralık ayına yönelik faiz algısını giderek kuvvetlendirmişti. FED’in Kasım ayına ilişkin toplantısının tüm detaylarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trump’ın başkan seçilmesinin hemen ardından Bank of America Merrill Lynch (BofAML), FED’in Aralık’ta gerçekleştireceği olası faiz artırım ihtimalini yatırımcılara sordu. Birçok yatırımcının katıldığı anketin sonuçları ise bir hayli dikkat çekiciydi. Anket sonuçlarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

Yatırımcıların yüzde 46’sı FED’in faiz artırma ihtimalinin düştüğü görüşünde!

BofAML’nin düzenlediği anket sonuçlarına göre; yatırımcıların yalnızca yüzde 14’ü, FED’in Aralık ayında gerçekleştireceği yılın son FOMC toplantısında faiz arıtımına gideceği görüşündeler. Ancak ankete katılan yatırımcıların yüzde 46’sı Trump’ın başkanlığa seçilmesinin ardından, FED’in Aralık ayında faiz artırma ihtimalinin düştüğünü düşünüyor. Ankete dahil olan yatırımcıların yüzde 39’unun görüşü ise stabil kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar