Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Ticaret Savaşı Derinleştikçe Tayland’a Odaklanıyor

ABD ile Çin arasındaki gerilim hızla tırmanırken yatırımcıların Tayland’a daha da yoğunlaştığı söylendi. İşte ayrıntılar;
Yatırımcılar Ticaret Savaşı Derinleştikçe Tayland’a Odaklanıyor

ABD-ASEAN İş Konseyi’nin Başkanı ve CEO’su olan Alexander Feldman, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı hızlanırken yatırımcıların Tayland’a dikkatle bakmaya başladıklarını söyledi.

Şirketler tarifelerin etkisinden sıyrılmak için üretimi Çin dışına çıkartmaya başlamışken Vietnam, sık sık ticaret savaşının en büyük faydalanıcılarından biri olarak gösterilmişti.

Ne var ki Feldman, Vietnam’ın işgücü piyasasının sıkılaştırıldığını ve artık işletmelerin üretimi Tayland dahil başka Asya ülkelerine kaydırmak istediklerini dile getirdi.

Vietnam İş Gücü Piyasa Sıkılaşırken İşletme Tayland Dönüyor ABD-ASEAN İş Konseyi Başkanı Feldman, isimlerini vermediği üç markanın halihazırda insanları Çin’den Tayland’a taşımayı başladığını belirtirken; “Bu üç şirket birimlerini taşıyorlar ancak biliyorsunuz ki biz onlarca milyona, yüzlerce milyona, belki daha da fazlasına bakıyoruz ve bu sadece Tayland için” dedi.

Örneğin Mayıs 2017’de ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e ek tarifeler getirmeden önce bile motosiklet devi Harley Davidson üretimini Tayland’a taşımaya başlamıştı. Nitekim Feldman’a göre Harley Davidson’un bu hareketi, karşılığını verdi. Öyle ki motosiklet üreticisi Tayland’daki tesisinden gelen Malezya’daki motosiklet satışlarında yüzde 181 artış ilan etti.

Şirketin 2019’un ikinci çeyreğindeki sonuçları, Tayland’da üretilen daha ucuz motosikletlerin gelişmekte olan piyasalarda bir önceki yıla göre perakende satışların yüzde 7.6 oranında artmasına katkı sağladı.

Üretim Tayland Taşıyan Şirketler Harley Davidson Fayda Sağladı Bununla birlikte Feldman, ticaret akışlarının Vietnam’da uzaklaşmasının yanı sıra Güneydoğu Asya ülkesinin ABD ile artan ticaret açığının ikili ticaret için bir tehdit oluşturabileceğini öngördü. “Vietnam açıkça kısa vadeli eğilimin en büyük faydalanıcısı. Ve soru; Amerika’nın silahlarını Vietnam’a çevirip çevirmeyeceği” diyen Feldman, bu yılın başlarında Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile konuştuğunu ve onun ticaret açığı konusunda endişeli olduğunu ekledi.

Haziran 2019’da ABD-Vietnam ticaret açığı 3.049 milyon dolarda durduğu bir yıl öncesine göre yüzde 22.9 atmıştı. Temmuz ayında, ABD Ticaret Departmanı, Vietnam çeliğine yüzde 450’den fazla ithalat vergisi getirdi. Feldman, çeliğin Vietnam’ın büyük bir ihracatı olmadığını ancak mevcut ticaret açığının şişmeye devam etmesi durumunda daha fazla şeyin gelebileceğini gösterdiğini aktardı. İlaveten, ticaret açığının rahatsız edici olabileceğini ve Hanoi’nin Trump’la iyi ilişkilerini berbat edebileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum