Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcılar Ticaret Savaşı Ortasında Hala Büyümekte Olan Endonezya ve Filipinler’e Bakmalı

Büyüyen ticaret anlaşmazlıklarının ortasında yatırımcıların bakması gereken ülkeler sıralandı. İşte o ülkeler ve cazip olma nedenleri;
Yatırımcılar Ticaret Savaşı Ortasında Hala Büyümekte Olan Endonezya ve Filipinler’e Bakmalı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı sürerken yatırımcılar giderek artan bir şekilde paralarını, bu anlaşmazlıktan nispeten yalıtılmış alanlara taşımak istiyorlar.

Diğer bir ifadeyle, iki ekonomik gücün birbirine getirdiği tarifelerden etkilenmemek için iki ülkenin ithalatçıları, bu ürünlerin vergilerden etkilenmedikleri yerler arıyorlar. Janus Henderson Investors’dan Andrew Gillan, bu noktada kendisinin bazı ülkelerin ticaret akışları değiştikçe anlaşmazlıktan faydalanabilecek oldukları Güneydoğu Asya’ya baktığını söyledi.

Andrew Gillan özellikle de Filipinler ile Endonezya gibi pazarları tavsiye ederek, buraların biraz gözden düşmüş olsalar da hala yüksek oranlarda büyüdüğünü bildirdi.

Andrew Gillan özellikle de Filipinler ile Endonezya Tavsiye Çarşamba günkü kapanış itibariyle Filipinler’deki PSE bileşik endeksi ve Endonezya’daki Jakarta kompoziti, sırasıyla yıl başından bu yana yüzde 10 ve yüzde 3’ün üzerinde yükseliş kaydetmişti. “Bu pazarları seviyoruz, son birkaç yıldır Filipinler’de pozisyonumuzu koruduk ve aşırı yüklü olduğumuz için mutluyuz” diyen Gillan, Endonezya’ya ilişkin iyimser yorumlarıyla da dikkat çekti.

Endonezya’daki finans sektörünün öne çıktığını belirten Gillan, buradaki hisselerin son 10 yılda uzun vadeli yapısal büyüme sağladığını ve yüksek özsermaye getirisini koruduğunu aktardı.

Endonezya Finans Sektörü Öne Çıkıyor Güneydoğu Asya ülkesi ayrıca son zamanlarda görevdeki Başkan Joko Widodo’nun ikinci bir dönem için tekrar seçildiğini görmüştü. Öte yandan Gillan, yatırımcıların Kuzey Asya’dan uzak durması gerektiğini de öne sürdü. Şirketinin şu anda Çin, Tayvan ve Güney Kore gibi Kuzey Asya pazarlarından biraz uzaklaşmaya yöneldiğini söyleyen Gillan, örneğin Tayvan’ın küresel teknoloji tedarik zincirinin önemli bir parçası olduğunu hatırlattı.

Burada akıllara Moody’s Analytics’in yorumu geldi çünkü kurum, kısa süre önce yavaşlayan küresel ticaret en çok Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı vuracak şeklinde görüş bildirmişti.

Çin Güney Kore Tayvan Uzak Durulmalı Yorumu Vietnam ABD-Çin ticaret savaşından bir faydalanıcı olarak öne çıkarken Gillan cazibesine rağmen ülkenin pazarlarına yatırım yapmanın zorluklarını vurguladı. “Son zamanlarda pek çok üretim değişikliği yaşandı ve bu sadece ticaret savaşlarında değil pek çok şirketin birkaç yıl önce artan maliyet rekabetçiliği nedeniyle Vietnam’a kaymaya başlamasından kaynaklandı” diyen Gillan, yine de Vietnam borsasına erişim kazanmanın çok zor olduğunu savundu.

Nitekim yabancı hissedarlık sınırları, ülkedeki en çekici hisse senetlerinin birçoğuna yerleştirilmişti ve bu da yabancı yatırımcıların adi hisse senetleri için yüzde 20 ya da daha üzeri kar payı ödemesini gerektiriyordu. Daha da ötesi, ülkede varlığını geliştiren Tayland şirketlerine yatırım yapmak gibi yatırımcıların Vietnam’a girebilecekleri başka yollar da vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum