Yatırım yapmaya başla!

Yatırım Dünyasının Gelişmekte Olan Pazarlardaki Özgürlüğü Destekleme Çabası

Yatırımcıların gelişmekte olan pazarlara yönelik özgürlük ve demokrasi yatırımı endişeleri gün geçtikçe artıyor.
Yatırım Dünyasının Gelişmekte Olan Pazarlardaki Özgürlüğü Destekleme Çabası

Yatırımcılar, paralarının dünya üzerindeki etkisi konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Özgürlük ve demokrasiye yatırım yapmaya yönelik portföylerin ortaya çıkması ise buna bir örnektir.

Gelişmekte olan pazar ülkelerinde hangi faktörlerin değişen sivil, siyasi veya ekonomik özgürlük düzeylerine katkı sağladığı tespit ediliyor. Bunun yanı sıra fon yöneticileri ve ekonomistler için kilit bir konu, mevcut ölçülebilir yüksek serbestlik düzeyine sahip ülkelere veya açık piyasa ekonomilerine ve demokrasiye geçmenin ilk aşamalarında olanlara sermayeye tahsis edip etmemesi olmuştur.

Çin, MSCI Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’nin neredeyse yüzde 32’sini oluşturuyor. Ancak tamamen özgürlük ağırlıklı portföy sağlayıcısı Life+Liberty Indexes tarafından desteklenen Alpha Architect Freedom 100 Gelişmekte olan Piyasalar ETF’den (FRDM) hariç tutuluyor.

Rusya ve Suudi Arabistan da bu noktayı kaçırıyor. Fon, sermayesinin en yüksek oranlarını Tayvan, Güney Kore, Şili ve Polonya’ya yönlendirmektedir.

Life+Liberty Kurucusu Perth Tolle, fonun Çin’e dolaylı olarak maruz kalmasına hala izin verdiğini söyledi. Örneğin; Tencent’te hisse sahibi olan Naspers’i elinde tutarken, Şili’nin Çin ile ticari ilişkileri önemli olduğunu belirtiyor.

Tolle, “Buradaki mutlu kaza, Güney Kore ve Tayvan’ın evrendeki en serbest piyasalar olduğu ve bu yüzden endeksimizde ağırlıklı oldukları ve Çin ile oldukça bağlantılı oldukları için doğrudan Çin’e maruz kalmadan çok fazla ilişki kuruyoruz. Diğer ülkelerin Çin ile yaptığı ticaret ve yatırımlarla dolaylı olarak Çin’e maruz kalıyoruz ve bu ülkeleri bu serbest ticaret için cezalandırmıyoruz,” dedi.

Rathbones’taki varlık tahsisi araştırma başkanı Ed Smith, Güney Kore ve Tayvan ekonomilerinin gelişmesinin devlet müdahale politikaları sayesinde bir miktar borçlu olduğunu ileri sürdü. Akademinin geri dönüşlerin ana itici gücü olarak seyahat yönüne odaklandığını belirtti.

Smith, “Güney Kore’nin devasa başarısına ve ayrıca Tayvan’a yol açan mekanizma, açık bir şekilde devleti yatırım yapılabilir fazlalığı artırmak için otoriter bir şekilde kullanıyordu. Ancak ekonomiyi gelecekte daha yüksek ücretler sürdürebilmesi için önemli olan sektörlere ve firmalara yönlendiriyordu. Bu belki de serbest bir pazarın izin verdiğinden çok daha hızlı ve yoğun bir yatırım döngüsüne yol açtı,” dedi.

Politika Değişikliğini Tahmin Etmek

Politika Değişikliğini Tahmin EtmekEaton Vance yatırım firmasında başkan yardımcısı ve ülke araştırma başkanı Marshall Stocker, son yaptığı araştırmada, düşük ekonomik serbestlik seviyesine sahip ülkelerin 5-10 yıl boyunca daha serbest meslektaşlarından daha iyi performans gösterdiği sonucuna vardı.

Bunun temel nedeni, düşük hukuk devleti olan ülkelerde, yüksek vergiler uygulayan büyük hükümetlerde ve tutarsızca uygulanan düzenlemelerde yatırım risk primidir. Ancak 10 yıllık yatırım görüşünün ötesinde hatta geri dönüyor.

Stocker’in ekibi, çeşitli varlık sınıfı getirilerini etkileyecek bir yatırım görüşü sırasında belirli ülkelerdeki politika değişikliğini önceden tahmin etmeye çalışmaktadır.

Stocker, “10 yıldan daha uzun bir sürede ne olur? Gelip eşyalarını çalıyorlar, bu yüzden tahakkuk eden tüm kazancın çalınır. Bugün Zambiya’da neler olup bittiği gibi, tamamen hırsızlıktan olabilir. Parasallaştırmanın hiperenflasyon yoluyla gerçekleşmesi ve işte böyle olması olabilir. Bu geri dönüşler, ekonomik özgürlük seviyeleri arasında eşit olmaya devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) faktörleriyle daha fazla ilgilenmeye başlamasıyla Stocker, ESG’nin düşük ESG seviyesine sahip ülkeleri olumsuz yönde taramaya odaklanan 1.0 sürümünden, katılımı içeren sürüm 2.0’a geçmesini önerdi.

Stocker, “İşte size cesaret verici olan şey, ülkeler ekonomik özgürlüğü artırdığı zaman, ESG’nin kazançlı yararına sahip olacaklar,” dedi. Açıklamasının devamında ise ekonomik özgürlüğün arttığı ülkelere yatırım yaparak yatırımcıların ESG iyileştirmeleri için misyonerler haline geldiğini de sözlerine ekledi.

Uzun Vadeli Değişim

Uzun Vadeli DeğişimTS Lombard’daki gelişmekte olan piyasa makro stratejisinin genel müdürü Jon Harrison’a göre; uzun bir süre boyunca hisse senedi piyasaları ile kişi başına GSYİH arasında geniş bir korelasyon var.

Harrison, “İnsan sermayesi, kurumsal ve düzenleyici çevre, ticaretin serbestleştirilmesi ve finansal sistemin geliştirilmesi: Kişi başına GSYİH ve az sayıda gösterge arasında yüksek bir korelasyon olduğunu bulduk. Bunların kabaca ağırlıklarının %40 – %30 – %20 – %10 olduğunu bulduk. Bu yüzden en önemlisi insan sermayesi,” dedi.

Kişi başına düşen GSYİH’in ABD’ye göre yüzde 30’dan daha fazla olduğu daha zengin ekonomilerde bu ilişkinin bozulacağı söylendi. Ancak gelişmekte olan piyasalar için sağlam bir konumda olacağı ifade edildi.

Harrison, “Demokratik olmayan ülkeler, zorunlu olarak özgürleşmeksizin insan sermayesinde kayda değer ilerleme sağlayabilir. Ancak servet seviyesi arttıkça sınırlamalara da rastlanabilir. Örneğin; demokratik olmayan bir ülkede yolsuzluğun ortadan kaldırılması daha zor olabilir,” ifadelerini kullandı.

Firma ayrıca ESG faktörleri ile ekonomik büyüme arasında yüksek bir korelasyon olduğunu, demokratik olmayan ülkelerin tavana ulaşmadan önce daha fazla ilerleme sağlayabildiklerini belirtti.

Harrison açıklamasını sonuçlandırırken, “Hem yapısal değişim analizimiz hem de ESG analizimiz hakkındaki en önemli nokta, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin hem ekonomik büyüme hem de etik gelişme açısından kolay hedef olduklarıdır. Bu onlara yatırım yapmak için bir neden gibi görünmektedir,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum