Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Xi Jinping Covid-19’la Mücadeleye 2 Milyar Dolar Taahhüt Etti

Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’de başlayan yıllık toplantısında konuşan Xi Jinping, 2 milyar dolarlık taahhüdüyle gündeme geldi. İşte ayrıntılar;
Xi Jinping Covid-19’la Mücadeleye 2 Milyar Dolar Taahhüt Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

DSÖ’nün en üst düzey karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi, bu yıl Cenevre’de koronavirüs nedeniyle tarihte ilk kez video konferans yöntemiyle başladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nin (DSA) açılışında Covid-19’un küresel kırılganlığı ortaya çıkardığını belirterek; “salgına karşı verdiğimiz mücadelede biraz dayanışma ancak çok az birlik gördük” ifadelerini kullandı.

DSÖ’nün 1974 üye ülkesine hitap ede Guterres, Covid-19’un tedavisi konusundaki bilinmezliği vurguladı.

Toplantıda söz alan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin diğer ülkelerin pandemiye yanıt vermesine yardımcı olmak için iki yıl içinde 2 milyar dolar sağlayacağını söyledi.

Resmi bir İngilizce çevirisi ile Xi Jinping; “Çin, Covid-19 yanıtına ve etkilenen ülkelerde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınmaya yardımcı olmak için iki yıl boyunca 2 milyar dolar ABD doları sağlayacak” dedi. Hastalık için bir aşı mevcut olduğunda, bunun küresel bir kamu yararı haline getirileceğini de sözlerine ekledi ki bazı Çinli şirketlerin Covid-19 aşısı konusunda ileri düzey de çalışmalar yürüttükleri biliniyor.

Xi Jinping ayrıca DSÖ’ye ve diğer ülkelere bilgi sağlamada Çin’in açıklığını, şeffaflığını ve sorumluluğunu vurgulamasıyla dikkat çekti.

“Virüsün kaynağı ve bulaşma yolları hakkında bilim insanlarının küresel araştırmalarını desteklemeye devam etmeliyiz. Çin, kontrol altına alındıktan sonra deneyimimizi özetlemek ve eksikliklere çözüm bulmak için Covid-19’a küresel yanıtın kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi fikrini desteklemektedir. Bu çalışma DSÖ liderliğinde ve nesnel ve tarafsız bir şekilde yürütülen bilim ve profesyonellik tarafından yürütülmelidir.”

2 milyar dolar taahhüt eden Çin, kaynaklara göre Mart ayındaki 20 milyon dolarlık bağışın ardından Nisan’da DSÖ’ye 30 milyon dolar katkıda bulunacağını açıklamıştı. Günler öncesinde Trump ise DSÖ’ye verilen desteği durdurduğunu açıklamıştı.

Çin’in Trump’ın kuruma finansmanı kesmesinin ardından milyonlarca dolarlık bağışta bulunması bazı kesimler tarafından eleştirildi. Hatta Vox Çin’in kendisini çok taraflılığın yeni şampiyonu olarak gösterip Dünya Sağlık Örgütü’ndeki etkisini artırmaya çalıştığını öne sürdü. Öte yandan Trump hafta sonunda ABD fonlarının bir kısmını DSÖ’ye yeniden verebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu