Yatırım yapmaya başla!

Visa Kart Sahiplerinin Harcamaları Mart’ta %4 Oranında Geriledi

Mart ayında Visa kart sahiplerinin yurt içi harcamaları %4, yurt dışı harcamaları %19 geriledi. Sosyal mesafe kuralının getirilmesiyle temassız ödeme ve QR kod kullanımında ise artış oldu.
Visa Kart Sahiplerinin Harcamaları Mart’ta %4 Oranında Geriledi

Tüm dünyayı kabusa boğan ve şu ana kadar toplamda 37 bin 840 kişinin ölmesine sebep olan yeni tip koronavirüs salgını her geçen gün daha da büyüyor. 787 bin kişinin enfekte olmasına sebep olan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla şu an 50’ye yakın ülkede karantina uygulanıyor.

İnsanların evlerine kapanması ve ekonomiye dair endişelerin artması tüketici harcamalarında hızlı bir düşüşe yol açtı. Visa Inc. tarafından yapılan açıklamada söz konusu düşüşlerin etkisiyle ikinci mali çeyrek için gelir tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği bildirildi.

Visa Inc. yurt dışı seyahatlerinin iptal edilmesine bağlı olarak harcamalarda hızlı bir düşüş olduğunu açıkladı.

Visa Kart Harcamaları AzaldıVisa kart sahiplerinin harcamalarında koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında %4 oranında düşüş olduğu söylendi. Bu dönemde yurt dışı harcamaları ise %19 oranında geriledi. Buna paralel olarak şirketin borsada işlem gören hisselerinde de sene başından bu yana %12’lik düşüş gerçekleşti.

Yapılan açıklamada Mart ayında biten çeyreklik dönemde orta yüksek tek haneli gelir artışı beklendiği söylendi. Tüm dünyada tüketicilerin evlerinde kalması ve işletmelerin kapatılmasıyla harcamalarda bundan sonraki dönemde de azalma olması bekleniyor.

Yapılan açıklamada “Virüs geçen birkaç haftada yayıldıkça Şubat’ta Asya’da gördüğümüz etkiler şimdi dünyanın geri kalanında gerçekleşiyor. Yurt dışı seyahatlerine bağlı, hem çevrim içi hem de yüz yüze yapılan harcamalarda hızlı bir düşüş var.” Bilgisine yer verildi.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Eda Uluca Özcan ise temassız ödemelerin iki kat arttığını söyledi.

Temassız Ödeme 2 Kat ArttıSalgınının yayılma hızını azaltmak amacıyla belirlenen en önemli tedbirlerin başında sosyal mesafe kuralı yer alıyor. Bu dönemde sosyal mesafeyi korumak isteyen tüketiciler, temassız ödeme yöntemini daha çok tercih etmeye başladı.

Eda Uluca Özcan, mevcut duruma göre temassız ödemelerin 2 kat arttığını söyledi. Setcard Genel Müdürü Öner Piyade ise mobil ödeme yöntemlerinin salgın öncesi döneme kıyasla %20 oranında arttığını bildirdi. Ayrıca öncesinde mobil ödemeyi nadiren kullanan tüketicilerin, şimdi QR yöntemini de sıklıkla kullanmaya başladığı bilgisini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum