Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüsün Biteceğine Tam İnanan Trump, Normale Dönmek için Hazır

Koronavirüs salgınının ciddiyetini yeni yeni fark eden ABD Başkanı Trump, ekonomik açılma faaliyetlerinin yanı sıra kendisi de normale dönüşe hazırlanıyor.
Virüsün Biteceğine Tam İnanan Trump, Normale Dönmek için Hazır
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüse karşı verilen küresel mücadele sürüyor. Son verilere göre 3 milyon 245 bini bulan toplam vaka ve kaydedilen 229 bini aşkın can kaybı var. Son zamanlarda çizilen iyimser tablo ise endişeleri azaltmak için henüz yeterli gelmiyor.

Dünyada her 3 vakanın 1’i ABD’den çıkarken, ülkede durum hiç de iyiye gitmiyor. Vaka artış hızında yavaşlama olduğu söylense de ülkedeki can kayıpları 62 bine dayandı. Salgın, ABD’ye Vietnam Savaşı’ndakinden daha fazla can kaybı getirdi.

En Fazla Koronavirüs Vakası ABD'deSalgının ABD ekonomisine verdiği hasarlar ise ne yazık ki tahminlerin bile ötesinde. Öyle ki dün açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verileri ekonominin can çekiştiğini bir kez daha  gösterdi. %4,8 daralan ekonomi, 2008 yılından bu yana görülen en sert küçülmeydi.

Belli bir süre salgın konusunda sakin kalmayı seçen Trump, durumun ciddiyetiyle yüzleşmiş olsa da kendi hayatını normalleştirmeye çabalıyor.

Trump Korona Hakkında AçıklamalarKorona önlemleri nedeniyle hayatın felç olduğu ülkede Trump da kendini koruma altına almış ve seyahatlerini bir süre durdurma kararı almıştı. Fakat salgın henüz bitmeden, tehlikenin tam da ortasında gelecek haftadan itibaren seyahatlerine yeniden başlayacağını duyurdu. Rotasını bile belirlemişti; İlk durağında Arizona, sonrasında ise Ohio vardı.

Trump her ne kadar virüsün bir gün biteceğine umut beslese de ikinci dalganın başlaması daha büyük endişeler yaratabilir. Kendisi ikinci dalga ihtimalini kesin bir dille reddetmişti.

Ülkenin pandemi etkileriyle yüzleşmeye devam ediyor. Son açıklanan verilere göre ABD’de Mart ayı kişisel gelirlerde %2 ve kişisel harcamalarda %7,5’lik gerileme meydana geldi. Harcamalardaki azalmalar gelir düşüşlerinden destek oldu.

ABD Çekirdek PCE Endeksi
Kaynak: Investing

PCE Endeksi’nde de Şubat’taki yıllık %1,8’lik seviyesinden %1,3’e geriledi. Çekirdek PCE Endeksi’nin de yıllık %1,8’den %1,7’ye indiği ortaya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu