Yatırım yapmaya başla!

Virüsün Tarihi Bilançosu: ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte %4,8 Daraldı

ABD ekonomisinin ilk çeyreğine ilişkin ön tahminler, 2008 krizinden bu yana en büyük düşüşü temsil etti. İşte detaylar;
Virüsün Tarihi Bilançosu: ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte %4,8 Daraldı

Koronavirüsün merkez üssü haline gelen ABD’de işler pek yolunda gitmiyor. IMF, Nisan raporunda ABD’nin bu yıl yüzde 5,9 daralacağını tahmin ederken ABD Ekonomik Analiz Bürosu da ilk çeyrek GSYİH raporunda pek iyimser tablo çizmedi.

2020’nin Ocak Mart dönemine ilişkin ön tahmininde kurum gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık bazda yüzde 4,8 azaldığını bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde ön tahmin yüzde 3,2’lik büyüme yönünde olmuştu. 2019’un dördüncü çeyreğinde ise reel GSYİH yüzde 2,1 artmıştı.

Daha kapsamlı verilere dayanan ilk çeyrek için ikinci tahmin 28 Mayıs 2020’de açıklanacakken bugünkü tahmin beklentilerin üzerinde geldi.
ABD Reel GSYİH 2020 Ön Okuma
Kaynak: US Bureau of Economic Analysis

Dow Jones ABD GSYİH’sinin ilk çeyrekte yüzde 3,5 daralmasını bekliyordu. ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun yüzde 4,5’lik daralma tahmini, 2014’ün ilk çeyreğindeki yüzde 1,1’lik daralmadan bu yana ilk negatif okumayı temsil etti. Aynı zamanda 2008’in dördüncü çeyreğindeki yüzde 8,4’lük daralmadan bu yana en düşük seviye olarak gerçekleşti. İlk çeyrek GSYİH’sindeki düşüş, kısmen Mart ayında verilen “evde kal” emirlerinden kaynaklandı.

Düşüşte en çok etki yaratanlar; tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, ihracat ve envanterler olarak belirtildi.
ABD GSYİH 2014 İlk Çeyrek Yüzde 1,1 Daraldı
Kaynak: Statista

Toplam GSYİH‘nin %67’sini oluşturan tüketici harcamaları, tüm gereksiz mağazalar kapatıldığı ve ABD ekonomisinin temel taşı neredeyse tamamen hizmet dışı bırakıldığı için çeyrekte yüzde 7,6 seviyesinde geriledi. Dayanıklı tüketim malları harcamaları %16,1, hizmet harcamaları da yüzde 10,2 azaldı.

Teknik bir resesyonun gerçekleşmesi için art arda iki çeyrekte daralmanın görülmesi gerekirken çoğu ekonomist ABD’nin resesyonda olduğunu düşünüyor.

Goldman Sachs’ın tahminine göre Ticaret Bakanlığı ilk GSYİH okumasında değişiklik yaptığında sonuç yüzde 8,25’lere ulaşabilir. Nitekim 2008’in ilk çeyreği için ön tahmin yüzde 3,8’lik düşüşken rakam sonrasında iki katından fazla artmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum