Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliye IBAN Denetimleriyle Vergi Kaçakçılığına Son Verme Peşinde

İşletmelerin vergi yüklerinden kaçınmak için son dönemde müşterilerinden IBAN üzerinden ödemeler almaya başlaması, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı tedbir almaya yöneltti. İşte detaylar;
Maliye IBAN Denetimleriyle Vergi Kaçakçılığına Son Verme Peşinde
HABER GİRİŞ

İşletmelerin son dönemde yüksek vergi yüklerinden kaçınmak adına müşterilerinden ödemelerini IBAN yöntemiyle almaya başladı. Bu uygulamanın yaygınlaşması Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Maliye’nin IBAN hesaplarına yönelik denetiminin ardından, ağır vergi cezasından kurtulmak isteyenler ise birbirlerini şikayet etmeye başladı. Ekonomim haberinde, IBAN hesaplarını başkalarına kiraya verenler, IBAN hesaplarını yakınlarına kullandıran kişiler de ihbar edilmeye başlandı.

IBAN hesaplarını kiraya verenlerin ise kiraladıkları işletmeleri ve kişileri de ihbar etmeye başladığına işaret edildi.

Maliye’nin kayıt dışılıkla mücadele kapsamında vergi kayıp ve kaçağını önlemeye dönük ilk çalışmasının tahsilatlarını IBAN üzerinden yapanlarla ilgili olduğu anımsatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IBAN üzerinden tahsilat yapanlarla ilgili çalışma ve inceleme başlattıklarını açıklamıştı.

Yetkililer, IBAN konusunun çok yaygınlaştığını ve IBAN hesap kiralamasının neredeyse bir sektör haline geldiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Şimşek’in açıklamasına göre Maliye’nin IBAN üzerinden tahsilat yapanları inceleme altına alması, vergi kayıplarını önlemeye yönelik bir adım olarak atıldı.

Vergi Kayıpları Milyonlarca Lirayı Buldu

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Maliye’nin IBAN hesaplarını ilk kez bu kadar yoğun bir şekilde denetlemesiyle vergi kaçakçılığının ve yasadışı kullanımların önlenebileceğini belirtti.

Tolu’nun açıklamalarına göre Maliye’nin tespit ettiği vergi kaybının milyarlarca lirayı bulduğu kaydedildi. Bu durum ise IBAN hesaplarının vergisel açıdan incelenmesinin kaçınılmaz olduğunu gösterdi.

IBAN üzerinden tahsilatı en çok yapan sektörler arasında perakende satış yapan işletmeler, eğlence merkezleri, restoranlar, güzellik merkezleri ve değerli taş satıcılarının bulunduğu bildirildi.

İşletmelerin müşterilerini IBAN hesaplarına yönlendirmesinin arkasında genellikle kredi kartı komisyonlarından kaçınma veya vergi ödememe gibi amaçlar yatıyor. Ancak işletmelerin unuttuğu nokta ise bankaların yaptıkları işlemleri Maliye ile paylaşmak zorunda olduğu.

Maliye’nin yapacağı denetimler sonucunda IBAN hesaplarıyla ilgili yasal işlemlerin yapılacağı vurgulandı. Fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmemesi durumunda ise satışların kayıt dışı kabul edileceği ve vergi ziyaı cezaların uygulanacağı eklendi.

IBAN hesaplarını kiralayanların da denetimlerden nasibini alacağına işaret edilerek, kiralanan IBAN hesapları üzerinden elde edilen gelirler üzerinden vergi cezaları ve gecikme faizlerinin talep edileceği bildirildi. Ayrıca MASAK mevzuatına aykırı hareket edenler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.