Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: 2035 Yılına Kadar Satılan Tüm Otomobiller Elektrikli Olacak

Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre elektrikli araç satışlarında kayda değer artışlar yaşanacak. Detaylar haberde...
IEA: 2035 Yılına Kadar Satılan Tüm Otomobiller Elektrikli Olacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bazı pazarlardaki ekonomik olumsuzluklara rağmen elektrikli otomobil satışlarının 2024’te güçlü bir şekilde artacağını tahmin etti. IEA tarafından bugün yayımlanan raporda 2030 yılına kadar Çin’de yollardaki neredeyse her 3 arabadan 1’inin elektrikli ve hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa Birliği’nde neredeyse 5 arabadan 1’inin elektrikli olmasının beklendiği not edildi.

Küresel elektrikli otomobil satışlarının 2024’te de güçlü kalacağı tahmin ediliyor. Yıl sonuna kadar yaklaşık 17 milyon araç satışın bekleniyor.

Ayrıca raporda bu yılın ilk üç ayında küresel olarak satılan elektrikli otomobil sayısının, kabaca 2020 yılının tamamında satılan sayıya eşdeğer olduğu not bildirildi.

Bu yıl Çin’deki elektrikli otomobil satışlarının yaklaşık 10 milyona sıçraması bekleniyor.

Geçen yıl küresel elektrikli otomobil satışları yüzde 35 artışla neredeyse 14 milyona yükselmişti.

GCM Yatırım Banner

Küresel olarak satılan diğer tüm otomobillerin 2035 yılına kadar elektrikli olması bekleniyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol konuya yönelik yaptığı değerlendirmede “Yollarda elektrikli araçların payının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor. Rapora göre, halka açık şarj imkanının elektrikli araç satışlarına ayak uydurmasını sağlamak, büyümenin devam etmesi açısından hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.