Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fahiş Fiyat Çıkışı: Taviz Veremeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fahiş Fiyat Çıkışı: Taviz Veremeyiz
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın gündeminde jeopolitik gelişmelerin yanı sıra yurt içi ekonomi vardı. Son günlerde tartışma konusu haline gelen fahiş fiyatlarla ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, gıda sektörüne yönelik yeni önlemler alınabileceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel önceliklerinin vatandaşların refahı olduğunu belirterek, “Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya koyabiliriz. Aşırı kar hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın sorun devam edecektir.” diye konuştu.

Özellikle gıda gibi mecburi bir kalemde buna müsaade edemeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlıkların gerekli çalışmaları yaptığını, kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelenin gerçekleşeceğini söyledi.

Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılmasının mümkün olabileceğini belirten Erdoğan, “Burada taviz veremeyiz, üzerine üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek.” ifadelerini kullandı.

Kamuda Tasarruf Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde kamuda tasarruf tedbirleri de yer aldı. Erdoğan, tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının anlaşılması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bütçelerin buna göre revize edilmesi için çalışma yürütüldüğünün bilgisini veren Erdoğan, Gazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçek ihtiyaçların tespit edilip ihtiyaç dışı harcamaların önü kesileceği sinyalini vererek, milletin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumunda olduklarını söyledi.

Erdoğan sözlerinin devamında, “Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız.” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın