Yatırım yapmaya başla!

Vietnam Ekonomisi için 2020 Büyüme Tahmini %3,5’e İndirildi

UOB Group, Vietnam ekonomisinin ikinci çeyrekteki düşüşüne işaret ederek 2020 büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti. Haberin detayları şu şekilde;
Vietnam Ekonomisi için 2020 Büyüme Tahmini %3,5’e İndirildi

Sağlık kriziyle mücadelede iyi iş çıkartan Vietnam için gözden geçirilen büyüme tahmini, 2020’de yüzde 3,5 artışa işaret etti.

UOB Group Araştırma Başkanı Suan Teck Kin, Vietnam’ın ikinci çeyrek GSYİH rakamlarının ardından büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti.

COVID-19 salgınının etkisine rağmen Vietnam ekonomisinin ikinci çeyrekte %0,36 oranında büyümeyi başardığını söyleyen Suan Teck Kin, yine de 1Ç20’deki yüzde 3,68’den keskin bir yavaşlamanın görüldüğünü dile getirdi. Nitekim faaliyetlerin Nisan-Haziran döneminde, pandeminin en kötü etkilerini yaşamış olabileceğini ekledi.

Vietnam Genel İstatistik Ofisi (GSO) bu hafta ikinci çeyrekte GSYİH büyümesinin koronavirüs nedeniyle onlarca yılın en düşük hızına gerilediğini açıkladı.
Vietnam GSYİH 2Ç20 Düştü
Kaynak: Trading Economics

Bu duruma atıfta bulunan UOB Group’tan Suan Teck Kin öyle konuştu: “Geniş ekonomideki faaliyetler, hizmet sektörünün gerilemenin yükünü taşıması ve ilk yarıda sadece yüzde 0,57 büyümesiyle keskin bir şekilde yavaşladı.

İmalat çıktısı ise ilk yarıda yıllık bazda yüzde 4,96 kazançla nispeten daha iyi bir performans gösterdi.” İkinci çeyrekteki keskin düşüş ve ilk yarıdaki zayıf temel düşünüldüğünde 2020 büyüme tahminlerini yüzde 5,2’den yüzde 3,5’e indirdiklerini söyledi.

Gözden geçirilen tahminin, yılın ikinci yarısında yüzde 5,5 ila yüzde 7 aralığında toparlanma gerektirdiğini de aktardı.

Bunun hala mümkün olduğunu çünkü ülkenin komşularının çoğundan daha önce kilitlemeden çıktığını ekledi. Bu arada IMF, Covid-19’un Vietnam’da güçlü bir durgunluğa neden olsa da ekonomik etkinin Asya’daki çoğu ülkeden daha hafif olmasının beklendiğini savundu.

Ekonomisi zayıf talep ve ticaretin azalması nedeniyle önemli bir darbe almış olsa da etkili sınırlama stratejisinin daha hızlı bir toparlanmaya izin vermesi gerektiğini bildirdi. Vietnam’ın neredeyse tüm yerli sınırlama önlemlerini kaldıran ilk ülkeler arasında yer aldığını vurguladı. Sonuçta Vietnam, 100 milyonluk nüfusunda hiç ölüm rapor etmemesi ve az vaka sayısıyla, krizi atlatmış görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum