Yatırım yapmaya başla!

Vergi Kaçakçılığını Önlemede Büyük Reform

Vergi Kaçakçılığını Önlemede Büyük Reform

Her yıl büyük şirketler yaklaşık 240 milyar dolar daha az vergi ödüyor. Bu da hükümeti yüzlerce milyar dolarlık kayba uğratıyor. İşte bu vergi kaçakçılığının önüne geçmek için, büyük bir reform planı hayata geçiriliyor.

Söz konusu eylem planı, hükümetlere konuyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor ve uluslararası şirketlerin vergilendirmesinde yeni düzenlemeler içeriyor.

G20‘nin talebi üzerine 3 yıl önce harekete geçen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), vergi kaçakçılığının önüne geçmek için Matrah Aşındırması ve Kar Aktarımı Eylem Planını (BEPS-Base Erosion and Profit Shifting – Eylem Planı) yayınladı. Hazırlanan plan, bu hafta Peru’nun başkenti Lima’da G20 Maliye Bakanları toplantısında ele alınacak. Yarın G20 Maliye Bakanları tarafından tartışmaya açılacak olan paket, küresel bir yol haritası çizip ülkelere kendi vergi gelirlerini en az kayıpla toplamayı sağlamak için tavsiyeler içeriyor. Hazırlanan bu eylem planı, hiç vergi ödemeyen şirketlere karşı önlem almayı amaçlayan 15 eylemden oluşuyor.

OECD tarafından yapılan açıklamaya göre, BEPS kaynaklı kayıpların oranı yılda 100-240 milyar doları buluyor. BEPS’in amacı; vergi tabanlarının erimesini, şirketlerin vergiden kaçınmak için yapay bir şekilde vergileme ülkelerini değiştirmelerini engellemek ve uluslararası vergileme kurallarını tek bir çatı altında toplamak.

Bu eylem planı, ekonomik faaliyetten yapay olarak ayrılan vergilendirilebilir gelirin düşük düzeyde vergilendirilmesinin önlenmesini ve dolaylı olarak anlaşmalardan kaynaklanabilen “çifte vergilendirilmemenin (double non -taxation)” önüne geçme esasına dayanıyor.

Peki, eylem planında temelde bu anlattıklarımızın dışında neler yer alıyor?

  • Dijital ekonomi dolayısıyla etkin olarak uygulanamayan vergi politikalarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
  • Kontrol edilen yabancı kurum vergileme rejiminin güçlendirilmesi ve ülkeler arası standardizasyonun sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması
  • Ülkeler arası faiz ve benzeri finansal ödemeler yoluyla vergi matrahının düşürülmesine karşı alınacak önlemler konusunda düzenlemelerin yapılması.
  • Zararlı vergi rejimi (vergi cennetleri) ile mücadelenin hızlandırılması.
  • Vergi anlaşmalarının sağladığı avantajların kötüye kullanılmasının engellenmesi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum