Yatırım yapmaya başla!

Vergi İndirimi Uygulamasına Sayılı Günler Kaldı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın daha önce açıkladığı vergi indirimi uygulamasının başlayacağı tarih belli oldu. Söz konusu gelişmenin ayrıntıları haberimizde...
Vergi İndirimi Uygulamasına Sayılı Günler Kaldı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Eylül ayında yaptığı bir duyuru ile vergi indirimi müjdesi vermişti. Özellikle uluslararası yatırımcı firmaların vergi oranlarına çok dikkat ettiğini belirten Ağbal, kritik ve stratejik sektörlerde indirim yapacaklarını söylemişti. Resmi Gazete’de yer alan duyuruya göre, vergisini düzenli bir şekilde ödeyen mükelleflere 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle indirim uygulanmaya başlanacak.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan indirim tutarı 1 milyon lirayı aşmayacak.

Yapılan duyuruya göre, kurumlar vergisi mükellefleri arasından vergisini düzenli ve eksiksiz bir şekilde ödeyenlerin, yıllık beyannameleri üzerinden hesaplanan vergilerinde %5 indirim uygulanacak.

Söz konusu uygulamadan yararlanabilmek için, indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresinde verilmiş ve bunlar üzerine tahakkuk eden vergilerin süresinde ödenmiş olması gerekmektedir.

Peki, vergisini tarih geciktirmeden ve düzenli bir şekilde ödeyen herkes bu indirimden yararlanabilecek mi?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın daha önce de açıkladığı gibi her sektör bu indirimden yararlanamayacak. Vergi indirimi uygulaması kapsamına girmeyen alanlar arasında; ticari, zirai ve mesleki faaliyetler nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar, finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik fonları yer alıyor.

İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim yılında vergide kaçakçılık yapılmaması gerekiyor.

Vergide kaçakçılık yaptığı tespit edilen kişiler söz konusu fırsattan fayda sağlayamayacak. İndirimin hesaplandığı süre içerisinde mükelleflerin haklarında beyana tabi türleri itibariyle ikmalen, resen ya da idarece yapılmış bir tarhiyat ile indirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarihte aslı 1000 liranın üzerinde vadesi geçmiş borcun bulunmaması da istenen şartlar arasında yer almaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum