Yatırım yapmaya başla!

Venezuela’nın Geçici Devlet Başkanı Olarak Tanınan Juan Guaido Darbe Hazırlığında

Venezuela'da geçici devlet başkanı olarak çeşitli ülkeler tarafından tanına Juan Guaido, Maduro'yu devirebilmek için askerlerle görüştüğünü açıkladı. İşte detaylar;
Venezuela’nın Geçici Devlet Başkanı Olarak Tanınan Juan Guaido Darbe Hazırlığında

Venezuela’da geçen hafta işlerin iyice karışmasıyla birlikte Juan Guaido, geçici devlet başkanı olarak ortaya atıldı. Birçok ülke tarafından tanınan Guaido’yu en son Avustralya da geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı. Guaido ise Washington Post’a Maduro’yu devirebilmek için orduda kendisine sempati duyan generaller ve sivil yetkililer ile görüştüğünü söyledi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı.

Marise Payne Guaido DesteğiPayne, Venezuela’da yaşananlarla ilgili açıklamalar yaptı ve bir an önce demokrasiye geçiş çağrısında bulundu. Payne, “Avustralya, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu Venezuela Anayasası’na uygun olarak seçim yapılıncaya kadar geçici devlet başkanı olarak tanıyor ve destekliyor,” ifadelerini kullandı.

Resmi temaslar için iki günlük ABD seyahatına çıkacak olan Payne, tüm partilileri demokrasiye dönüş, hukukun üstünlüğüne saygı ve Venezuela halkının insan haklarının korunması gibi nedenlerle barışçıl bir çözüm bulma konusunda teşvik edeceklerini dile getirdi.

Kendisini Venezuela’nın devlet başkanı ilan eden Guaido ise Maduro’yu koltuktan indirmek için askeri kanatla görüştüğünü açıkladı.

Guaido Askeri Kanatla GörüşmeWashington Post’a bir demeç veren Guaido, orduda kendisine sempati duyan generaller ve sivil yetkililer ile görüştüğünü belirtti. Guaido, gayrimeşru olarak tanımladığı Maduro’nun görevini bırakması gerektiğini ifade etti. Askeri kanatla yaptığı görüşmelerin kişisel güvenlik endişesi olduğunu belirten Guaido, Washington Büyükelçiliği’nde görev yapan askeri ataşenin muhalif kanada geçme kararını memnuniyetle karşıladığını da söyledi.

Maduro karşıtı Carlos Vecchio’yu ABD temsilciliğine getirdiğini söyleyen Guaido, bazı Amerikalı siyasetçilerin desteğini aldığını vurguladı.

Carlos Vecchio ABD Temsilciliğine AtandıYabancı ülkelere temsilciler atanması konusunda çalışma yaptığını söyleyen Guaido, ABD temsilciliğine Maduro karşıtlığı ile bilinen ve 2014 yılında ABD’ye sığınan Carlos Vecchio’yu getirdiğini açıkladı. Illinois Eyaleti Senatörü Dick Durbin, Florida Senatörü Marco Rubio ve New Jersey Senatörü Robert Menendez ile görüştüğünü de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Venezueala’daki problemin barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti. Venezuelalı yetkililerin diyaloğa açık olduklarını söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, ülke içinde huzurun yeniden tesis edilmesi gerektiğini ve halkın sandıktaki iradesine herkesin saygılı olması gerektiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum