Yatırım yapmaya başla!

Venezuela’nın Elektrik Krizi Petrol Piyasasında Ciddi Aksamalara Yol Açabilir

Krizin pençesinde kıvranan Venezuela'da devam eden ulusal elektrik kesintisinin ülkenin petrol piyasasında ciddi bozulmalara neden olabileceği söylendi.
Venezuela’nın Elektrik Krizi Petrol Piyasasında Ciddi Aksamalara Yol Açabilir

Venezuela’da 7 Mart’tan beri ülkeyi karanlıkta bırakan ve hükümetin sabotaj olarak değerlendirdiği elektrik kesintisi, zaten zorlu olan yaşam koşullarını daha da kötüleştirdi. Başkent Caracas’ın yanı sıra tüm ülkede hakim olan kesinti, devlet dairelerinden fabrikalara, okullardan alışveriş merkezlerine kadar hayatı felç etti. Şimdi ise kesintinin ülkenin petrol piyasasına ciddi zararlar vereceği yorumları yapılıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Venezuela elektrik kesintisinin petrol piyasasında ciddi aksamalara yol açabileceğini belirtti.

Venezuela Elektrik Kesintisi Petrol Piyasasına ZararıIEA’nın açıklamasına karşın, OPEC’in en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan’ın üretim sıkıntısını telafi etmek için harekete geçebileceği söylendi. IEA raporu, dünyanın en büyük petrol rezervlerine ev sahipliği yapan Venezuela’nın Batı Yarımküre’nin en kötü insani krizinin ortasında olduğunu da gösterdi.

Raporda “Venezuela’da elektrik krizi önemli bir süre için ülkeyi felç etti. Durumun düzeldiğine dair işaretler olsa da güç sisteminin bozulması, düzeltmelerin sağlam olup olmadığından emin olamayacağımız bir durum… Geçtiğimiz hafta sanayi operasyonları ciddi bir şekilde bozuldu ve önemli ölçüde devam eden kayıplar ortaya çıkabilir,” ifadelerine yer verildi.

Geçen hafta Perşembe günü Guri hidroelektrik santralindeki bir başarısızlık Güney Amerika ülkelerinin çoğunu günlerce karanlığa sürükledi.

Grui Hidroelektrik Santrali ArızasıKesinti, OPEC üyesi olan Venezuela’nın petrol ihracatını engellerken, milyonlarca vatandaş yiyecek ve su bulmak için mücadele etti. Salı günü Venezuela’nın büyük bir kısmına elektrik yeniden verilirken, petrol zengini ama nakit bakımından fakir ülkelerin çoğu elektriksiz kaldı. Kesintinin bazı bölgelerde haftalarca veya muhtemelen aylarca devam edebileceği bekleniyor.

Venezuela’nın yurt içi elektrik arzı, büyük ölçüde petrol rezervlerinden ziyade geniş hidroelektrik altyapısına bağlı. Ancak uzun süredir ekonominin yanlış yönetilmesiyle birlikte bu karartmalar ve su kıtlıkları günlük bir olay olarak görülmeye başlandı.

IEA’nın yakın tarihli bir raporunda, Venezuela’nın petrol üretiminin günlük yaklaşık 1,2 milyon varil düzeyinde dengelendiği belirtilmişti.

Venezuela Günlük 1,2 Milyon Varil Petrol ÜretimiBu seviye, OPEC ülkeleri ve bazı OPEC üyesi olmayan üreticiler tarafından kabul edilen üretim kesintilerinin boyutu kadardır. IEA raporunda, kesintiler yüzünden OPEC üyelerinin yaklaşık 2,8 milyon varil yedek üretim kapasitesine ve lider Suudi Arabistan’ın üçte ikisini elinde tuttuğuna değindi.

Grup, “Bu yedek kapasitenin büyük kısmı, Venezuela’nın ihracatına benzer kalitede ham petrolden oluşuyor. Bu nedenle Venezuela’dan büyük miktarda arz kaybı durumunda, petrol piyasasında ciddi bozulmaların önlenmesi potansiyeli teorik olarak el altında.” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler altında; brent petrolü %0,3 artışla 67,43 dolardan işlem görürken, ABD West Texas Intermediate (WTI) %0,25 artışla 58,76 dolarda.

Petrol Fiyatları YükseldiBrent tipi ham petrol, 2018 yılının Ekim ayında en yüksek seviyesi olan 86,29 dolar seviyesinden %21’den daha fazla düşüş kaydetti. Ham petrol CFD fiyatı ise dünkü kapanışı 58,61 dolardan yaptıktan sonra Asya piyasalarında hafif yükseliş eğilimi kaydetti. Yükselişini TSİ 09:00’de artırırken, 58,95 dolara kadar yükseldi. Ardından yüzde 0,10 düşüşle 58,56 dolardan işlem görmeye başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum