Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlara Göre Euro Düşmekten Kurtulamayacak

Uzmanlara Göre Euro Düşmekten Kurtulamayacak

Euro, 2015 yılının başından beri dolar karşısında %6 değer kaybetti. Küresel piyasalardaki bozulmanın yanında, FED’in faiz artırımını erteleyeceği söylentilerinin çıkması üzerine Euro’nun düşüş göstereceği tahmin ediliyor.

Çin’in para birimini devaüle etmesi, bunun ardından borsalarda meydana gelen sert düşüşler, tüm piyasalar için olduğu gibi Euro için de kötü haber anlamına geliyor.

Uluslararası piyasalar, haftaya hareketli başladı. FED’in faiz artırımını Eylül ayında yapmayacağını düşündüğünü belirten FED üyesi William Dudley’in açıklamalarının ardından, Euro/Dolar paritesi kısa süreli yükselişe geçti. 1.1335 seviyesinin altında işlem gören parite, 1.1290’a geri indi.

Ekonomi uzmanları, kısa vadede ABD’den gelecek verilerin Euro üzerinde belirleyici faktör olduğunu düşünüyor. Doların yılın geri kalan kısmında da değer kazanacağı tahmin ediliyor. Goldman Sachs ve Bank of Merrill Lynch stratejistleri ise Euro ve doların eşitleneceğini tahmin ediyor. Goldman Sachs ve Bank of Merrill yayınladıkları bir notta parite tahminlerinde pek bir değişiklik olmadığı, Euro’nun 12 ay sonra 95 sente ineceğini düşündükleri ifade edildi.

Barclays ekonomistlerinin değerlendirmesi ise şöyle oldu; “ABD’de ekonomik aktivitenin sağlam olduğunu görmeye devam etmemize rağmen, FED’in bu korku ortamında piyasaları daha da istikrarsız hale getirebilecek bir faiz artışına başlamasını olası bulmuyoruz.”

Euro Bölgesi‘ndeki ekonomi yılın başlarında toparlanma gösterse de ikinci çeyrekte ivme kaybetmeye başladı. Bu dönemde büyüme hızı %0.3 oldu. Euro ekonomisin büyümesini etkileyen en önemli unsurlardan biri, Euro Bölgesi’nin iki büyük ekonomisi olan Fransa ve İtalya’da görülen yavaş büyüme oldu.

Ekonomi uzmanları, küresel ekonomideki her türlü krizin Euro Bölgesi’ni etkileyeceğini söylüyor. The Bruges Group direktörü Robert Oulds; “Euro Bölgesi’nin halen temel ekonomik sorunları var. Küresel ekonominin indirdiği her türlü darbeye dayanmaya çok az imkanı var. Örneğin; Çin’de hisse senetlerinin düşmesi, bunun diğer ülkeleri etkilemesi ve şimdi tüm dünyaya yayılması. Euro Bölgesi öyle bir durumda ki her türlü şok onun için felakete dönüşebilir,” şeklinde görüş bildirdi.

ABD’de GSYİH %3.7’lik bir büyüme gösterdi. Beklenenin üzerinde gerçekleşen bu büyüme, FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gideceğini destekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum