Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar ECB’nin 2016 Haziran Toplantısı Öncesi Öngörülerini Açıkladılar

Uzmanlar ECB’nin 2016 Haziran Toplantısı Öncesi Öngörülerini Açıkladılar

Küresel piyasalarda haftanın en önemli gündem maddelerinden biri olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran toplantısı yarın gerçekleşecek. Küresel oynaklıkların sakinleşmeye başladığı ve emtia fiyatlarında görülen toparlanma belirtilerinin ardından ECB’nin toplantıda hangi yönde adım atacağı merak konusu olmuş durumda. Avustralya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilecek toplantıda ekonomik görünüm ve enflasyonu baskı altına alan unsurların ana gündem maddesi olması beklenirken, piyasalar toplantı öncesi uzmanların öngörülerinden yola çıkarak işaretler arıyor.

DekaBank Başekonomisti Ulrich Kater ve Market Securities Başekonomisti Christophe Barraud, ECB toplantısına bir gün kala öngörülerini kamuoyuna açıkladılar. Kater ve Barraud’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“İlave önlemler beklenmiyor…”

ECB toplantısıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Kater, piyasalar açısından önemli kararların gelmeyeceğini belirterek, ilave önlemlerin beklenmediğini söyledi. Daha önce açıklanan şirket tahvilleri ve varlık satın alım programının yeni başlayacağını belirten Kater, bankanın makroekonomik bakış açılarının son derece stabil olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Kater, enflasyon ve büyüme rakamlarında marjinal yukarı yönlü revizyonların gelebileceğini ifade etti.

“Yılın üçüncü çeyreğine kadar banka beklemede olacak!”

Barraud ise ECB’nin Haziran toplantısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yönetim Konseyi’nin gelecek toplantıda yeni önemler açıklamasını ve faizleri daha fazla düşürmesini beklemediğini söyledi. ECB’nin Mart ayında alınan ve şu ana kadar tam olarak uygulanmayan tedbirlerin etkisini değerlendireceğini belirten Barraud, yılın üçüncü çeyreğine kadar bankanın beklemede olacağını dile getirdi. Başkan Draghi’nin hem gelişen piyasalardaki gelişmelere hem de Brexit oylaması gibi riskleri masada bulunduracağını belirten Barraud, Euro Bölgesi’nin büyüme tahminlerinin yükseltilebileceğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum