Paylaşım

Üstüste 2 Haftadır Gerileyen Dolar/TL Haftaya 3.70’in Altında Başladı


 

Türk lirası dolar karşısında 6 aydır, ilk kez 2 hafta üstüste değer kazandı. Yeni haftaya 3.70'in altından başlayana kur, bu hafta FED Başkanı Janet Yellen'in konuşmasıyla değişkenlik gösterebilir. Dolar cephesinde son gelişmeler şöyle...

Geçen haftayı hareketli bir şekilde kapatan dolar, yeni haftaya 3,69 bandından başladı. Dolar/TL bu sabah itibariyle 3,68’e kadar geriledi. Euro/TL ise 3.92’den işlem görüyor. FED Başkanı Janet Yellen yarın, ABD’de bir konuşma yapacak. Bu konuşma kurlar üzerinde etkili olup, dalgalanma yaratabilir. Bunun yanında bu hafta gündemi sarsacak önemli gelişmeler beklenmiyor. Şu an tüm siyasi arena ve ekonomi piyasaları 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma odaklanmış durumda.

Dolar/TL bu düşüşle birlikte, 6 aydır ilk kez üstüste değer kaybetmiş oldu. ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, Türk lirasına artan talebin dolar üzerinde büyük etkisi olduğunu ve bu gerilemenin 3,66 sınırına kadar devam edeceğini belirtti.

Doların yen karşısındaki durumuna bakacak olursak, güçlendiğini görmekteyiz. ABD Başkanı Donald Trump, Japonya Başbakanı Shinzō Abe ile 2 gün süren bir görüşme gerçekleştirdi. (Donald Trump hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayın.) Bu görüşmede vergi planı konusuna değinilirken, Trump; Japonya’nın kur politikası üzerine eleştirel yorumlarda bulundu. Görüşmenin ardından dolar, yen karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

113.89 seviyesine yükselen dolar/yen paritesiyle ilgili olarak bazı traderlar, 115 seviyesini de mümkün görüyor. Öte yandan 114 seviyesinde ihracatçı şirketlerin satış etkisiyle karşılaşacağı da öngörülenler arasında.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın