Yatırım yapmaya başla!

Rus Rublesi Dolar Karşısında 2,5 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

ABD'nin İran, Çin ve Türkiye sonrasında Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar uygulayabilecek olması endişeleri rubleyi düşürdü. İşte detaylar;
Rus Rublesi Dolar Karşısında 2,5 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

ABD’nin, İngiltere’de eski Rus Ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımların, ikinci turunun uygulanmaya başlanacağı konuşuluyor. İkinci tur yaptırımların etkisiyle de Rus rublesi, dolar karşısında 2,5 yılın en düşük seviyesini gördü. 16 Mart 2016 tarihinden sonra ilk defa 70 seviyesinin üzeri kaydedilmiş oldu.

USD/RUB paritesi şu dakikalarda yüzde 1,24 oranında yukarı yönlü değişimle 70,3777 seviyesinden alıcı buluyor.

USD/RUB Paritesi 70 Seviyesinin Üzerinde

Piyasa açılışında 69,5502 rubleden işlem gören parite, birkaç kere 70 seviyesini test ettikten sonra TSİ 13:50 sularında 70,4977 rubleyi kaydetti. Bu seviyeler, rublenin dolar karşısında 2,5 yılın en düşük seviyelerine ulaştığını göstermiş oldu. USD/RUB paritesinin bir haftalık hareketi yüzde 3,05 oranında yukarı yönlü dalgalanmaya işaret ederken, 1 aylık hareketi yüzde 11,60 oranına işaret ediyor.

Kremlin Ekonomi Danışmanı Andrey Belousov yaptığı açıklamada, rubledeki düşüşün endişe verici olmadığını dile getirdi.

Andrey Belousov Ruble Yorumu

Cuma günü gerçekleşecek olan Rusya Merkez Bankası toplantısı beklenirken, rublede son dönemde yaşanan değer kayıplarının enflasyon riskini artırdığı yorumları yapılıyor. Bu nedenle Rusya Merkez Bankası’nın toplantısından ne gibi yorumlar ve önlemler geleceği merakla bekleniyor.

Belousov, toplantıda yıl sonu öncesinde bir faiz artırımına yönelik kararın istenmeyen bir adım olduğunu ifade etti.

Rusya Merkez Bankası Bekleniyor

Danışman Belousov, “faizin artırılması için bazı şartlar mevcut. Ancak yatırımları yavaşlatacağı için böyle bir adım son derece istenmeyen bir karar olur,” dedi. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, faiz artırımı için bazı faktörler tespit edildiğini söylemişti.

Rus rublesi kuru ise yüzde 0,03 oranında yukarı yönlü hareketle 0,0919 liradan alıcı buluyor.

Ruble Kuru Yataya Yakın Seyrediyor

Güne 0,0919 liradan başlayan Rus rublesi, yataya yakın bir seyir izledikten sonra, TSİ 09:15 sularonda 0,0931 lirayı kaydetti. ardından hızlı bir şekilde düşen kur, yeniden 0,0919 lira bandına geriledi. Rus rublesi kurunun bir haftalık fiyat hareketlerine baktığımız zaman, yüzde 6,29 oranında ekside olduğu görülüyor. 1 aylık performansına baktığımızda ise yüzde 14,50 oranında yukarı yönlü dalgalandığı bilinmektedir.

Rus rublesi, gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki performansını gösteren tabloda da en çok değer kaybeden konumunda yer alıyor. Dolar karşısında yüzde 1,2255 oranında ekside seyrederen Rus rublesini ise yüzde 1,1302 ile Türk lirası takip ediyor. Dolar karşısında en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimi ise yüzde 0,6423 artı yön ile Macar forinti olduğu görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum